Davutoğlu'ndan flaş Anayasa açıklaması!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni Anayasa'nın 'Başkanlık Sistemi' etrafında dokunacağını belirtti

Giriş Tarihi: 27.4.2016 22:27 Güncelleme Tarihi: 27.4.2016 23:25
Davutoğlu'ndan flaş Anayasa açıklaması!

Başbakan Davutoğlu, Katar ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu özetle şu ifadeleri kullandı:

BAŞKANLIK SİSTEMİ ETRAFINDA DOKUYACAĞIZ: (Partili başkanlık ve B planı iddiaları) Türkiye'de 12 Eylül anayasasının ön gördüğü sistem çarpık bir parlamenter sistem. Bizim niyetimiz bu sistemi tümüyle değiştirmektir. Bizim şuanda odaklandığımız husus, net, pür, iç dengeleri iyi korunmuş ve yönetimde herhangi bir yetki karmaşasına yol açmayacak bir sistemdir ki, bunun adı başkanlık sistemidir. Öncelikli olarak başkanlık sistemini en ideal, çağdaş şekliyle ve şimdiye kadar da savunduğumuz, öne çıkardığımız şekliyle ele alacağız. Kamuoyumuza bunu sunacağız. Geçmiş dönemlerin en büyük zaafı; bir önceki anayasalara tepki anayasası olması. Şimdi tepki anayasası yapmak yerine, zihinlerde tabu barındırmayan, güçler ayrılığını çok iyi yaratan bir anayasayı başkanlık sistemi etrafında dokumaktır. Böyle bir metne itirazlar da daha az olacaktır. Savuna geldiğimiz milli iradeyi yansıtan bir anayasayı halkımızın takdirine sunacağız.

SPEKÜLASYONLARIN BİR KARŞILIĞI YOK: (Anayasada Allah ve İslam kavramının geçeceği iddiaları) Bu ay içinde birçok toplantı gerçekleştirdik. Anayasanın ruhu ile ilgili kısımlarda ön çalışma olarak belli bir aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Bu çerçevede de yazım heyetimiz bazı çalışmalar yaptı ama açık bir şekilde ifade edeyim, daha bunlarda herhangi bir metin ortaya çıkmamıştır. Bu metin üzerinde yapılan spekülasyonların hiçbirinin de gerçek bir karşılığı yoktur. Bunlar aramızda tartışılacak, konuşulacak ve nihai olarak çağdaş, hukuk devleti kuralları içinde özgürlükçü bir anayasa metnini inşallah Meclisimize ve kamuoyumuza sunmayı hedefliyoruz. Çerçeve olarak, özü özgürlükçülük olan, milleti esas alıp devleti tanımlayan bir anayasa. Bunun dışında söylenenler gerçeği yansıtmaz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan flaş Anayasa açıklaması!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN