Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükelçiliği mensuplarından TBMM'ye ziyaret

Giriş Tarihi: 27.4.2016 15:20

Türkiye- Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanvekili Abdülkadir Akgül, Türkiye’nin stratejik hedefi olan AB üyeliğine 'nin güçlü ve görünür desteğinin takdire şayan olduğunu belirterek, "Bu desteğin AB'nin ihtiyaç duyduğu vizyonu sağlayacak şekilde devam etmesini umut ediyoruz." dedi.

Akgül, 'nin Ankara Büyükelçiliği TBMM'de kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dostu, müttefiki ve stratejik ortağı Birleşik Krallık ile köklü bir tarihi bulunan çok boyutlu ilişkilerinin mükemmel bir mecrada seyretmesinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

İkili ilişkilerin olumlu seyrinin, bölgesel ve uluslararası platformdaki iş birliğine de yansıdığını vurgulayan Akgül, "Ülkelerimiz birçok bölgesel konuya aynı mercekten bakmakta, ortak kaygıları paylaşmakta ve uluslararası düzlemde barış, istikrar ve refahın artması için birlikte gayret göstermektedir. Ciddi sınamalarla karşı karşıya bulunduğumuz bu dönemde, gerek ikili gerek bölgesel, uluslararası konularda yoğun bir diyalog içinde bulunmamız ve iş birliğimizi derinleştirme yönelimi sergiliyor olmamız memnuniyet vericidir. Bu durum üst düzey ikili ziyaretlere de yansımaktadır." diye konuştu.

Türkiye ile arasındaki üst düzey ziyaretler ve iş birliklerinden örnekler veren Akgül, son yıllarda parlamentolar arasındaki ilişkilerin de güçlendiğini belirtti. Akgül, "Bununla birlikte, Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesince yayınlanan, '2016 Şubatı'ndaki Ateşkes Sonrasında Birleşik Krallık'ın DEAŞ'a Karşı Savaştaki Rolü' başlıklı raporun Türkiye'ye karşı tek taraflı, temelsiz ithamlar içerdiği ve sahadaki gerçekleri çarpıttığı bilinmektedir. Birleşik Krallık Hükümetinin rapora vereceği cevabın gerçeklerle ve iki müttefik ve stratejik ortak olarak iş birliğimizle uyumlu olacağına güveniyoruz." değerlendirmesinde de bulundu.

AB üyelik sürecine de değinen Akgül, "Türkiye'nin stratejik hedefi olan Avrupa Birliği üyeliğine 'nin güçlü ve görünür desteğinin takdire şayan olduğunu bu vesileyle ifade etmek isterim. Bu desteğin AB'nin ihtiyaç duyduğu vizyonu sağlayacak şekilde devam etmesini umut ediyoruz." dedi.

Akgül, Birleşik Krallık'ta 23 Haziran 2016'da düzenlenecek AB referandumunu da yakından takip ettiklerini dile getirerek, "Birleşik Krallık'ın AB üyesi olarak kalmasını umuyoruz. Ülkeniz, AB'nin küresel bir aktör olabilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır." şeklinde konuştu.

Kabule katılan Türkiye-İngiltere Parlamentolararası Dostluk Grubunun diğer üyeleri AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım ve MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu da söz alarak heyetin ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler ve Türkiye-İngiltere ilişkilerine dair görüşlerini aktardılar.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Janet Douglas ise Türkçe olarak, kendilerini kabul ettiklerinden dolayı Dostluk Grubu üyelerine teşekkür etti.

Konuşmasına İngilizce olarak devam eden ve Büyükelçilik hakkında bilgi veren Douglas parlamentoların iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli bir parçası olduğunu vurguladı. Douglas, İngiltere ve Türkiye'nin her alandaki iş birliğinin artarak devam etmesi temennisinde de bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere Büyükelçiliği mensuplarından TBMM'ye ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN