Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis Başkanımızın kendi kanaatleridir

Giriş Tarihi: 27.4.2016
Meclis Başkanımızın kendi kanaatleridir

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklikle ilgili sözlerini değerlendiren Erdoğan, “Kendi kanaatlerini ortaya koymuştur. Tartışmalar gündemi farklı yerlere çekme gayretidir” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyaretinin ardından dün Cumhurbaşkanı Kolinde Grabar Kitaroviç'in davetlisi olarak Zagreb'e geçti. Baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından Erdoğan ve Kitaroviç ortak basın toplantısı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir soru üzerine yeni Anayasa tartışmaları kapsamında TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklikle ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Erdoğan şunları söyledi:

MISIR'DAKİ KONUŞMAM ÖNEMLİDİR: Meclis Başkanımız anayasa tartışmaları bağlamında kendi kanaatlerini ortaya koymuştur, düşüncelerini ortaya koymuştur. Şahsımla ilgili ise benim biliyorsunuz ta Başbakanlığımın başından itibaren bu konudaki düşüncelerim bellidir. Hele hele Mısır'da yaptığım konuşma bu konuda çok çok önemli. Kurucusu olduğum partimin de programında bu zaten çok açık net yer almaktadır ve buradaki bütün gerçek şudur, yani devlet tüm inanç gruplarına inançlarını yaşama hususunda eşit mesafededir ve laiklik budur.

PARTİMİZİN PROGRAMINA YERLEŞTİRDİK: Bunu bizler partimizi kurduğumuz zaman tüm dünyadaki laik sistemleri inceleyerek ki bunlar da zaten anglosakson laiklik kara Avrupa'sının laiklik anlayışını tüm bunları inceleyerek bizler partimizin bu konudaki anlayışını o zaman programımıza yerleştirdik. Cumhurbaşkanlığı adaylığımda da yine bizim cumhurbaşkanlığımla ilgili beyannamemin içerisinde de bunlar var ve bu konuda 'deki şu andaki bu müzakere bence ülkemizin gündemini çok farklı yerlere çekme gayretinden başka bir şey değildir diye düşünüyorum.

BATI TÜRKİYE'YE DAHA FAZLA DESTEK VERMELİ: Mülteci krizinin çözümü için bizler elimizden gelen bütün gayreti gösterdik, gösteriyoruz. Yaşam mücadelesi veren insanlara kapılarımızı kapatmadık, bundan sonra da yine kapatamayız. Batı da bu konuda çok daha farklı anlayış içerisinde, olumlu yaklaşım içerisinde olmayı insani ve vicdani bir görev olarak telakki ediyorum. AB üyesi ülkelerle olan bu konudaki müzakerelerin süratle bir dayanışmayı yani özellikle 'ye bu noktada çok daha farklı bazı desteklerin verilmesinin gereğini de açıkça ifade etmek istiyorum.

HEDEFİMİZ 1 MİLYAR DOLAR: Hırvatistan'ı NATO'ya giriş sürecinde Türkiye olarak destekledik. İki ülke arasında hem yatırımları hem de turizmin geliştirilmesi için çalışacağız. Hedefimiz 1 milyar dolar olmalı. Ayrıca TANAP ve Hırvatistan'a enerjinin taşınması, mültecilerle ilgili konuyu ele aldık.

'VİZE KONUSUNDA DESTEK OLACAĞIZ'

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinde Grabar Kitaroviç, iki ülke arasında enerji, turizm, kültür alanlarında ilişkilerin geliştirilmesini görüştüklerini belirterek, özellikle gaz ve enerji nakli konusunu görüştüklerini söyledi. Kitaroviç, "Hırvatistan, Türkiye'nin AB'ye giriş sürecinde politik olarak yardım edebilir. Vizelerin kaldırılması konusunun da kısa sürede gerçekleşeceğini düşünüyorum. Bu konuda Hırvatistan Türkiye'ye destek olacaktır" diye konuştu.

PİLOTLARA HAVADAN KUTLAMA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'dan Hırvatistan'a giderken "TUR " uçağının kokpitine girerek, pilotların hava trafik kontrol kulesiyle bağlantı kurduğu telsiz frekansından pilotların gününü kutladı. Erdoğan, frekans üzerinden Türkçe ve İngilizce "Dünya Pilotlar Gününüzü kutluyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis Başkanımızın kendi kanaatleridir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN