Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Bozkır: AB süreci, Cumhuriyeti'nin bir stratejik hedefidir

Giriş Tarihi: 28.4.2016 17:11

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, 'nin AB'ye üyelik sürecinde kat edilen mesafenin vatandaşlara fayda sağlayacağına inandığını belirterek, "AB süreci bir medeniyet sürecidir ve Cumhuriyeti'nin bir stratejik hedefidir" dedi.

Bakan Volkan Bozkır, Hatay'da düzenlenen ''nin AB'ye üyelik süreci' konulu toplantıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Ottoman Otel'de gerçekleşen toplantıda konuşan Bozkır, ilk olarak terör saldırılarına değindi. Son zamanlarda 'de herkesin vatan hainlerinin önemli saldırı ve huzur bozma çalışmalarına şahit olduğunu belirten Bozkır, "Fakat içinde bulunduğumuz ortamda bu salonu bu kadar güzel şekilde doldurup, hep birlikte İstiklal Marşımızı bu kadar güçlü söylemek herhalde teröre verilebilecek en güçlü mesajdır. O açıdan da hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Terörün bizi korkutamayacağını, bizim bu insanlarımızla, Cumhuriyeti vatandaşlarıyla terörü korkutacağımızı, emellerine dahil olmayacağımızı burada güçlü bir şekilde haykırmış olmanızdan dolayı da gururu duyuyoruz" diye konuştu.

"SINIR İLLERİNİN YAPTIĞINI AB YAPAMADI"

Türkiye Cumhuriyeti'nin geçmişten bugüne kadar darda kalan insanlara din, dil, ırk ayrımı yapmadan yardım ettiğini belirten ifade eden Bozkır, bu yardımların ilk olarak bundan 500 yıl önce İspanya'dan kaçan Yahudilere, ardından sırasıyla Halepçe katliamından kaçanlara, Bulgaristan'dan ülkemize gelenlere ve son olarak da zorda kalan Suriyelilere karşı yapıldığını hatırlattı. Türkiye'nin sınır illerinin sadece birinde yaşayan Suriyeli nüfusun tüm Avrupa Birliği'nde kalan Suriyelilerden daha fazla olduğunu aktaran Bozkır, şöyle devam etti:
"Komşumuz, tarihimizi paylaştığımız, aynı ailelerden geldiğimiz, bizi sadece coğrafi bir sınırın böldüğü ayrıma tabi kaldığımız kardeşlerimiz, Suriye'de durulacak zaman kalmadığında yine kalbimizi açtık, evimizi açtık, ekmeğimizi paylaştık. Ama bütün dünyaya bakın bizim bu birkaç yıldır gösterdiğimiz bu onur dolu, güzel insanlık dolu davranışlarımız hep hatırlanacaktır. Ama aynı zamanda ülkesine gelen bu düçar durumdaki insanların üzerinde ne varsa el koyup, ihalelerde satıp ülkenin masraflarını buradan çıkarmak isteyen ülkeler de hatırlanacaktır."

AB SÜRECİ MEDENİYET PROJESİDİR

Konuşmasının devamında AB sürecine de değinen Bakan Bozkır, şunları söyledi:
"Tabiatıyla AB süreci bir medeniyet sürecidir ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bir stratejik hedefidir. Bu yolda kat ettiğimiz mesafede TC vatandaşlarına fayda sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Bu çerçevede elimizdeki bütün imkanları nasıl iyi şekilde kullanabiliriz, Türkiye Cumhuriyeti olarak olsun, illerimiz, insanlarımız ve STK'lar olarak bundan azami şekilde nasıl istifade edebiliriz, bunun arayışı içindeyiz. Bugüne kadar 4,7 milyar Euro'luk proje hibe yardımı gayet başarılı bir şekilde kullanıldı. Bunun tamamı çeşitli illerimizde çeşitli sektörlerimize, sivil toplumumuza kullandırılarak Türkiye'nin yararına harcandı. Önümüzdeki 2020 yılına kadar da yaklaşık 4,5 milyar Euro'luk bir kaynağımız var. Bu kaynaktan nasıl yararlanabiliriz? bugün burada hem sivil toplum kuruluşları burada sesini ifade edecek, başka bir salonda da arkadaşlarımız bu projelerden nasıl yararlanılır, ne şekilde başvurulu, nasıl hazırlanılır, onları ilk bilgilerle sizinle paylaşacak."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Bozkır: AB süreci, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir stratejik hedefidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN