Başbakan Davutoğlu "başbakan" sıfatıyla ilk kez 'da

Başbakan Davutoğlu, Dışişleri bakanı olarak 15 defa gittiği 'ı "başbakan" sıfatıyla ilk kez ziyaret ediyor.

Giriş Tarihi: 28.4.2016 08:43
Başbakan Davutoğlu başbakan sıfatıyla ilk kez Katar'da

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, ziyaretiyle, iki ülke ilişkilerindeki mevcut ivmenin sürdürülmesinin yanı sıra işbirliğinin çeşitli yönleriyle gözden geçirilmesi, siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve diğer alanlarda daha da üst düzeye çıkarılması imkanlarının ele alınması hedefleniyor.

Dışişleri Bakanlığı döneminde Katar'a 15 ziyarette bulunan Davutoğlu'nun bu ziyareti, Katar'a "Başbakan" sıfatıyla gerçekleştirdiği ilk ziyaret olması açısından da ayrı bir önem taşıyor.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, köklü tarihi ve kültürel bağların bulunduğu iki ülke ilişkileri, son yıllarda büyük gelişme gösterdi ve iyi bir düzeye ulaştı.

İlişkileri daha da güçlendirme yönünde mevcut güçlü siyasi iradenin sonucu olarak, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin her alanda daha da derinleşmektiği, ayrıca bölgesel konularda yakın bir eş güdüm ve istişarenin sürdürüldüğü kaydedildi.

Davutoğlu'nun Katar ziyaretiyle, iki ülke ilişkilerindeki mevcut ivmenin sürdürülmesinin yanı sıra işbirliğinin çeşitli yönleriyle gözden geçirilmesi, siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve diğer alanlarda daha da üst düzeye çıkarılması imkanlarının ele alınması hedefleniyor. Bu amaçla ziyarete, Başbakan Yardımcısı Mehmet , Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katılıyor.

Doha'da düzenlenmesi öngörülen iş konseyi toplantısıyla iki ülke arasındaki ticaret hacminin ve yatırımların artırılması, müteahhitlik başta olmak üzere, Türkiye'nin küresel ölçekte ön plana çıktığı sektörlerde işbirliğinin geliştirilerek sürdürülmesi hedefleri doğrultusunda güçlü mesaj verilmesi amaçlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu "başbakan" sıfatıyla ilk kez Katar'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN