Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'O gün gelse ben o tankı çalıştırırım, indiririm'

Giriş Tarihi: 28.4.2016 17:40 Güncelleme Tarihi: 28.4.2016 18:21
'O gün gelse ben o tankı çalıştırırım, indiririm'

Kıbrıs Harekatı'nda Beşparmak Dağlarının zirvesine Türk ordusunun tankını çıkaran Kurt, 42 yıl sonra tankın bulunduğu yere gitti. Kurt, "O gün gelse ben o tankı çalıştırırım, indiririm, Kandil'e de giderim." dedi.

Kıbrıs Harekatı'nda Beşparmak Dağlarının zirvesine Türk ordusununtankını çıkaran Abdülkadir Kurt, 42 yıl sonra tankın bulunduğu yere gitti. Kurt, "Allah o günü getirmesin. O gün gelse ben o tankı çalıştırırım, indiririm, Kandil'e de giderim. Yerle bir de ederim." dedi.

Kıbrıs Barış Harekatı esnasında Beşparmak Dağlarında 2 Ağustos 1974'te yapılan Lapta muhaberelerinde Rumlar tarafından pusuya düşürülen tanklardan biri dağın zirvesinde kalmıştı. Tank mürettebatından er Abdülkadir Kurt, Beş Parmak Dağlarına çıkardığı tankın bulunduğu yere 42 yıl sonra ilk kez gitti.

Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllar sonra tankı görünce duygulandığını belirterek zaman göz yaşlarına hakim olamadı.

Abdülkadir Kurt, şöyle konuştu:

"Bu tank bizim şerefimizdir. 42 yıldır ilk defa geliyorum. Benim tankım en öndeydi. Yol yoktu. Paletler bazı yerlerde uçurumdan gidiyordu. Rumlar bizim etrafımızı sardı. Her tarafta vardı. Sonra Rumları püskürttük. Onların cephanesini de imha ettik. Allah bize güç verdi, cesaret verdi. Şimdi geldiğimde de gurur duydum, sevinçliydim, duygulandım."

Rumların bölgeye çok sayıda mayın döşediğini anlatan Kurt, "Biz de bilmiyorduk, ilerliyorduk. Aniden tank mayına çarptı. Tank mayına çarptığı zaman biz tankın içinde mahsur kaldık. Ayağım yaralandı. Rumların saldırılarına maruz kalıyorduk. Tankın içinden 6 saate yakın çarpıştık. Biz de 'Ya şehid oluruz ya kazanırız' diyerek savaştık." ifadesini kullandı.

İSVİÇRE ÇAKISI GİBİ TANK!

"O GÜN GELSE, BEN O TANKI ÇALIŞTIRIRIM, İNDİRİRİM"

Abdülkadir Kurt, kendisine yıllardır 'Sen o tankı indirebilir misin?' sorusunun sorulduğunu belirterek "Allah o günü getirmesin. O gün gelse ben o tankı çalıştırırım, indiririm, Kandil'e de giderim. Yerle bir de ederim." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'O gün gelse ben o tankı çalıştırırım, indiririm'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN