Otoriter değil özgürlükçü

Başbakan Davutoğlu: Otoriter bir laikçilik anlayışına değil özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz. AK Parti bu konuda farklı arayış içinde de değil ve spekülasyon yapılması doğru değil

Giriş Tarihi: 28.4.2016
Otoriter değil özgürlükçü

Başbakan Ahmet davutoğlu dün AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katıldı. Davutoğlu'nun burada yaptığı konuşmadan satırbaşları şöyle:

MESUT YILMAZ'A ELEŞTİRİ: (28 Şubat sürecinde) Siyaseti siyasetçiler yapmıyordu, yönlendirilmiş bir siyasetin nesneleri haline gelmişlerdi. 90'lı yılların isimlerinden birisi, hem de ANAP gibi bir partiye genel başkanlık yapmış bir isim, sözleriyle bu marazi zihniyeti bir kez daha bize hatırlattı. 28 Şubat'ta rahmetli Erbakan Hocamızı itham ederek, mesnetsiz, tamamen dönemin medyasının kara propagandası olan sözleri yeniden dile getirdi. Bu ve bunun gibi şahsiyetler hiçbir zaman millet için siyaset yapmamıştır.

'LAİKLİK, İNANÇ GRUPLARI İÇİN GÜVENCE'

KUT'ÜL AMARE: Unutulmuştu Kut'ül Amare. Kutlanmıyordu, anılmıyordu, bilinmiyordu. Bu, ecdada bir saygısızlıktı. Bugünlerde tekrar hatırlamalıyız. Ortadoğu'nun geleceğinde ya Sykes-Picot olacak ya da Kut'ül Amare olacak. Biz Çanakkale, Kut'ül Amare kadrolarıyız.

OMUZ OMUZA: Geçtiğimiz 14 yılda, AK Parti'ye yönelik pek çok operasyon yapıldı, kumpaslar kuruldu. Kurucu Genel Başkanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde, millet karşıtı bütün odaklarla mücadele ettik ve birliğimize halel getirmedik. Bundan sonra da Allah'ın izniyle bu şer odaklarına karşı aynı kararlılıkla omuz omuza, yürek yüreğe olacağız. AK Parti 'nin birliğinin adıdır, birliğinin adresidir. Siyasi rakiplerimiz siyasetsizlikten kıvranırken, siyaset üretemezken, AK Parti'nin toplumsal desteği her geçen gün artıyor. Kim karamsarlık, kim kötümserlik yaymaya çalışırsa, kim birtakım fitne ve fesat odaklarının tezviratı ile uğraşırsa, dönün ve onlara "Ya hayır konuş ya sus" deyin.

SUNİ TARTIŞMALAR: Yeni anayasa bağlamında 'yi yoran, yeni suni karşıtlıklar oluşturan aşınma konularına asla dönmeyeceğiz. Devletin nitelikleri bizim için bir tartışma konusu değil. Devletin nitelikleri AK Parti iktidarları sayesinde esas anlamına kavuşmuş, toplumsal barışı sağlayan özgürlükçü bir içeriğe kavuşmuştur. Hazırladığımız yeni anayasada da laiklik ilkesi bireylerin din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alan, devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olmasını garanti altına alan bir ilke olarak yer alacaktır. Otoriter bir laikçilik anlayışına değil özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz. AK Parti bu konuda farklı arayış içerisinde de değildir ve bu konuda da herhangi bir spekülasyon yapılmasını kesinlikle doğru görmüyoruz.

YENİ SLOGAN "SÖZ VERDİK, YAPTIK": 'Belirlediğimiz 3 aylık takvim içinde vaatlerimizin yüzde yüzü yerine getirildi. "Söz verdik, yaptık" yeni sloganımız budur. 'de sanki karamsar bir tablo varmış gibi yaklaşımlar içinde olamaz. Kimsenin bir spekülasyon içinde davranmasına da izin vermeyeceğiz.

ANAYASAYI BAŞKANLIK SİSTEMİ ETRAFINDA DOKUYACAĞIZ

Başbakan Davutoğlu, Katar ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu: (Anayasada Allah ve İslam kavramının geçeceği iddiaları) Açık bir şekilde ifade edeyim, daha herhangi bir metin ortaya çıkmamıştır. Yapılan spekülasyonların gerçek karşılığı yoktur. (Partili Başkanlık ve B Planı iddiaları) Bizim şu anda odaklandığımız husus, net, pür, iç dengeleri iyi korunmuş ve yönetimde herhangi bir yetki karmaşasına yol açmayacak bir sistemdir ki, bunun adı başkanlıktır. Tepki anayasası yapmak yerine, zihinlerde tabu barındırmayan, güçler ayrılığını çok iyi yaratan bir anayasayı başkanlık sistemi etrafında dokumaktır. (Bursa'daki terör saldırısı) Ülkemize, halkımıza, huzurumuza dönük bir saldırı. 8 vatandaşımız yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren terörist öldü. Teröristin kimliği ve arkasındaki network, bağlantıları ortaya çıkartılana kadar çalışmalar sürdürülecek. (ABD'nin uyarısı) Teröre karşı teyakkuz halinde olmayan hiçbir ülke yok. Bu tür uyarılar psikolojik olarak gereksiz bir tedirginliğe sebebiyet veriyor.

Davutoğlu: Yeni anayasayı başkanlık sistemi etrafında dokuyacağız

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otoriter değil özgürlükçü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN