Komisyona sabotaj

’de dokunulmazlık maratonu başladı. Ancak görüşmeleri sabote eden HDP’liler, komisyonu savaş alanına çevirdi. Art arda çıkan kavgalar nedeniyle toplantı pazartesi gününe ertelendi

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Komisyona sabotaj
Anayasa Komisyonu, AK Parti'nin, TBMM, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı'nda bekleyen dosyalar için dokunulmazlıkları kaldıran ve 135 milletvekili için yargılama sürecini başlatacak anayasa değişiklik teklifinin görüşmelerine dün başladı. Komisyon üyesi olmayan milletvekilleri ve milletvekili danışmanları toplantıya gelince, salon adeta iğne atsan yere düşmez hale geldi. Bazı milletvekilleri ayakta kaldı. HDP'liler, daha geniş bir salona geçilmesini, ayakta kalan milletvekillerine yer bulunmasını istedi. Komisyon Başkanı Mustafa Şentop, yer darlığı nedeniyle kameraman ve fotomuhabirleri ile danışmanların salondan ayrılmasını isteyince buna HDP'liler sert ifadelerle tepki gösterdi. Salonda gerilimin yükselmesi üzerine kavga çıktı. AK Partili ve HDP'li vekiller arasında itiş-kakış yaşandı, pet şişeler atıldı.

BOZDAĞ'A SALDIRDILAR
Komisyon toplantısına akşam saatlerinde verilen aranın ardından tekrar toplandığında da tansiyon dinmedi. AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli'yi, HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir yerinden kaldırınca, AK Partililer tepki gösterdi ve "nezaket" tartışması yaşandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'e, "Toplantıyı sabote ediyorsunuz, gerginlik yaratıyorsunuz" dedi. Baluken, "Sen ne karışıyorsun? Eşkıya sensin" deyince gerilim yine yükseldi. HDP'li kadın milletvekilleri ellerindeki su şişelerini ve dosyaları Bozdağ'a fırlattı. HDP'liler Bozdağ'ın da aralarında bulunduğu AK Partililerin üstüne yürüdü. Gerilim tekmeli, yumruklu kavgaya dönüştü. Bozdağ da arada kaldı. Arbede sırasında bazı AK Partili milletvekilleri yere düşerken, HDP'liler yere düşen milletvekillerine vurmaya devam etti. Bazı vekiller de sıraların üzerine çıkarak kavgaya dahil olmaya çalıştı. Bu kavgadan sonra Başkan Şentop toplantıya ara verdi ve komisyonun 2 Mayıs Pazartesi gününe ertelenmesi kararlaştırıldı. Şentop ve milletvekilleri polisin oluşturduğu koridordan geçerek odalarına gitti.

TALİMAT KANDİL'DEN
Genel Başkanı Devlet Bahçeli de HDP'lilere sert tepki gösterdi. Bahçeli, "Genel Kurul ve komisyon çalışmalarını sabote eden, Kandil talimatıyla kilitleyen terör kuryeleri hak ettiğini bulmalıdır" dedi. Twitter paylaşımlarında Bahçeli, "TBMM'ye bir bakın, PKK piyonlarının artan provokasyonlarını göreceksiniz" ifadesini kullandı.

135 VEKİ LE AİT 600 DOSYA
Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, komisyon gündeminde bekleyen dokunulmazlık dosya sayısının 600'ü bulduğunu belirtti. Şentop, şu bilgileri paylaştı: "Bu dosyalardan 46'sı AK Parti, 179'u , 354'ü HDP, 17'si MHP, 5'i de bağımsız milletvekiline ait. 27 AK Parti, 51 CHP, 49 HDP, 7 MHP ve 1 bağımsız milletvekili olmak üzere toplam 135 milletvekili hakkında fezleke düzenlenmiş durumda."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komisyona sabotaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN