Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kut'ül Amare' hafızalardan silinmeyecek

, Kut'ül Amare'nin 100'üncü yıl dönümünde birçok yeni projeye imza atarak unutulan zaferin hafızalara kazınması için pek çok etkinlik düzenleyecek. Anadolu Ajansı 100. Yılında Kut'ül Amare zaferi için bir gün gün yaşananları anlatan bir infografik hazırladı.

Giriş Tarihi: 29.4.2016 11:58 Güncelleme Tarihi: 29.4.2016 12:09
'Kut'ül Amare' hafızalardan silinmeyecek

, Kut'ül Amare'nin 100'üncü yıl dönümünde, prestij kitap ve çizgi roman yayımlama, sergi ve sempozyum düzenlemeden web sitesi ve tiyatro oyunu hazırlamaya kadar birçok yeni projeye imza atarak unutulan zaferin hafızalara kazınması için pek çok etkinlik düzenleyecek.

AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Bakanlık, 1. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Zaferi'nden sonra Osmanlı Devleti'nin kazandığı son zafer olan Kut'ül Amare'nin 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla özel etkinlikler düzenleyecek ve projeler hayata geçirecek. Bu kapsamda, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın katılımıyla İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde "Kut'ül Amare Belgeli Dramatik Gösterim"i gerçekleştirilecek.

TİYATRO, BELGESEL VE ÇİZGİ ROMANLA ANLATILACAK

Unutulan zafer, tiyatro sahnesine de taşınacak. Bu kapsamda Devlet Tiyatroları, gelecek sezon yeni bir oyunu sahneleyecek. Zafere ilişkin bir belgesel ve zaferi genç nesillere daha iyi anlatabilmek için de çizgi romanlar hazırlanacak. İlk ve ortaöğretim öğrencileri için farklı çizgi romanlar basılacak.

İŞTE KUT'ÜL AMARE ZAFERİ

70x100 ebatında Kut'ül Amare haritaları hazırlanacak. O¨zel c¸izim haritada, cepheler ve askeri birliklerin konumu, illüstrasyonlar, tarihler ve ac¸ıklamalarla yer alacak. Haritanın ko¨s¸esinde kısaca zaferin anlatıldıgˆı bir bo¨lu¨m bulunacak. Kus¸e kagˆıda o¨zel baskı harita, yerles¸tirilecegˆi kutu ile ilgili yerlere dagˆıtılacak.

3 DİLDE WEB SİTESİ

Zaferle ilgili bilgi, program, belgesel, kısa tanıtım ve digˆer c¸alıs¸maların yer aldığı bir de web sitesi hazırlandı. Tu¨rkc¸e, I·ngilizce ve Arapc¸a olarak 3 dilde tasarlanan web sitesi bugün yayına girecek.

Etkinlikler kapsamında orijinali I·ngiliz Ulusal Ars¸ivi'nde yer alan Mehmet Emin Bey'in Kut'ül Amare'yi anlattığı hatıratı, zaferin 100'üncü yıl dönümünde yeniden yayımlandı.

MİRGÜN CABAS, 'KUT'ÜL AMARE'Yİ ÖĞRENMEYECEKMİŞ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kut'ül Amare' hafızalardan silinmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN