Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağ yakalanan teröristle ilgili ilginç detay

Muş’un Varto ilçesi Teknedüzü Köyü’nde geçen 6 Nisan’da düzenlenen operasyonda sağ yakalanan teröristle ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 29.4.2016 15:46
Sağ yakalanan teröristle ilgili ilginç detay

Muş'un Varto ilçesi Teknedüzü Köyü'nde geçen 6 Nisan'da düzenlenen operasyonda sağ yakalanan vebaşına 1 milyon lira ödül konulan PKK'lı teröristMehmet Hayme'nin yakınlarına, 2001 ile 2008 tarihlerinde iki kez, "Oğlunuz çatışmada öldü"denilerek 2 verildiği tespit edildi.

Dönemin Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı vekilliği ile İl Jandarma Komutanlığı arasındaki yazışmalarda, PKK'lı Hayme'nin daha önce iki çatışmada öldürüldüğü belirtilerek ailesine 2 cenaze verildiği anlaşıldı.

2001'DE "ÖLDÜ" DİYE AİLESİNE TESLİM EDİLMİŞ

Buna göre Bingöl Yedisu kırsalında 2001'de çıkan ve 20 PKK'lının öldürüldüğü çatışmada öldürülenlerden birinin, 1999'da 17 yaşındayken örgüte katılan Mehmet Hayme olduğu belirtilerek ailesine bir cenaze teslim edildi. Aile teşhis yapmadan cenazeyi Diyarbakır'da defnettikten 6 ay sonra Hayme'nin çatışmadan sağ çıktığı belirlendi.

AİLEYE İKİNCİ KEZ TESLİM EDİLMİŞ

Aynı durumun 3 Şubat 2008'de bir kez daha meydana geldiği yazışmalarda ortaya çıktı. Bingöl'de öldürülen 10 PKK'lıdan birinin Mehmet Hayme olduğu bildirilince, baba Şafi Hayme oğlunun cenazesini teşhise gitti.

Tanınmayacak haldeki cesetlerden birini oğlunu benzeten Şafi Hayme o cenazeyi de Diyarbakır'a getirerek daha önce oğlu diye defnettiği diğer cenazenin yanına toprağa verdi. Ancak, bu kez 3 ay sonra ikinci kez Mehmet Hayme denilerek aileye verilen cenazenin de Hayme'ye ait olmadığı ve kırsalda 'Devrem-Deniz' kod adı ile faaliyetlerini yürüttüğü ortaya çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağ yakalanan teröristle ilgili ilginç detay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN