‘İslamofobi, inandığımız dini korku nesnesi haline getiriyor’

Gençlik Çalıştayı’nda konuşan KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan modern dünyanın İslam’a saldırılarına dikkat çekti, “Ne yazık ki İslamofobi, inandığımız dini korku nesnesi haline getirmektedir” dedi

Giriş Tarihi: 1.5.2016
‘İslamofobi, inandığımız dini korku nesnesi haline getiriyor’
Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM) İstanbul Üsküdar'daki bir otelde düzenlediği Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı dün sona erdi. Yerli ve yabancı 70 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen çalıştayda "Bağımlılık, İslamofobi, medya ve iletişim, ekonomi, mülteci, kimlik ve şiddet" konuları masaya yatırıldı. Çalıştayın kapanış oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'in kızı ve KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, iki günlük çalıştayın en önemli yanının, küresel sorunlara gençlerin gözünden bakabilmek olduğunu dile getirdi. Çalıştayda gençlerin, hem tanışıp kaynaşma, hem de ortak sorunlara beraber çözümler arama fırsatı bulduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

AFRİKA'DA RÜZGAR ESSE TÜRKİYE'DE YAPRAK KIMILDIYOR:
Umuyorum ki, bu buluşma yeni bir geleneğin başlangıcı olur. Farklı kültürel arka planlarımıza rağmen, küreselleşme hepimizi ortak bir kadere doğru sürüklüyor. Artık Afrika'da bir rüzgar esse, 'deki yapraklar kımıldıyor, Amazonlar'da bir kelebek kanat çırpsa, etkisi dünyanın diğer ucunda hissediliyor. Küreselleşme olgusu, bizi hem sorunların hem de çözümlerin tarafı haline getiriyor.

KÜLTÜRÜMÜZLE BARIŞTIRACAK KÖPRÜLER İNŞA ETMELİYİZ:
Modern dünyanın meydan okumalarına karşı biz de kendi tezimizi kabul ettirmek durumundayız. Büyük şairimiz Necip Fazıl'ın gençliğe seslenişinde ifade ettiği gibi, 'kim var' diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan, fert fert 'ben varım' cevabını verici, her ferdi 'benim olmadığım yerde kimse yoktur' duygusuna sahip bir dava ahlakını pırıldatıcı bir gençlik bekleniyor. Bizi kültürümüzle barıştıracak köprüler inşa etmemiz lazım.

ÖZELEŞTİRİ YAPMALIYIZ:
Modern dünyanın dine yönelik, daha da özel olarak İslam'a yönelik saldırıları hepimizi yakından ilgilendirmektedir. Ne yazık ki İslamofobi, hepimizi zan altında bırakacak bir şekilde, inandığımız dini korku nesnesi haline getirmektedir. Bu da bizler için kritik olan bu özgüven üzerinde ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. İslam dünyasının sorunlarının kökenine inmemiz, özeleştiri yapmamız icap ediyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘İslamofobi, inandığımız dini korku nesnesi haline getiriyor’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN