Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gizli belgeleri açıkladılar

Savcı, MİT TIR’larına ait görüntülerin yayımlanmasına ilişkin davada, Can Dündar ve Erdem Gül için mütalaasını hazırladı. İki zanlının gazetecilik değil suç eylemi gerçekleştirdiklerini belirtip Dündar için 25.5, Gül için ise 10 yıla kadar hapis istedi

Giriş Tarihi: 4.5.2016
Gizli belgeleri açıkladılar
SAVCI, CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL İÇİN MÜTALAASINI MAHKEMEYE VERDİ

Can Dündar ve Erdem Gül hakkında 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden yargılamada, duruşma savcısı Evliya Çalışkan mütalaasını mahkemeye sundu. Savcı, Can Dündar hakkında 25.5, Erdem Gül hakkında ise 10 yıla kadar hapis talep etti. Yargıtay'da devam den MİT TIR'ları davası sebebiyle "FETÖ işbirlikçiliği" ve "darbe" suçlamalarının dosyadan tefrik edilmesi talep edildi.

CAN DÜNDAR'IN BORCUNU KİM ÖDEDİ?

DÜNDAR'A 25.5, GÜL'E 10 YIL İSTEDİ
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında müebbet ve 35'er yıla kadar hapis talebiyle iddianame düzenlenmişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden yargılamada, duruşma savcısı Evliya Çalışkan mütalaasını mahkemeye sundu. Savcı Evliya Çalışkan, 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen ya da tamamen engellemeye teşebbüs etmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlarından ilgili bölümlerin MİT TIR'ları ile ilgili Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde yargılamanın devam etmesini gerekçe göstererek tefrik edilmesini talep etti. Savcı, her iki suçlamanın da Yargıtay'daki davadan bağımsız düşünülüp karara konu yapılamayacağını belirtti. Savcı, Cumhuriyet Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin edip açıklama ve bu suça iştirak" eylemleri nedeniyle iki suçtan artırımlarla birlikte 11.7 yıldan 25.5 yıla kadar hapsini talep etti. Erdem Gül'ün ise "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama" eylemi nedeniyle 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi istendi. 8 sayfalık mütalaada, Dündar ve Gül'ün, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'nün 19 Ocak 2014 günü cebir şiddet uygulayarak ve silah kullanarak MİT'e ait TIR'ları durdurup arama yapma, görüntü ve yardım malzemelerine ilişkin rapor alma eylemlerini gazetede yayımlamak suretiyle açıklayıp yaydıkları, böylece "devletin güvenliği veya dış siyasi yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken" görüntüleri afişe ettikleri belirtildi. Casusluk ve örgütsel faaliyet kapsamında elde edilen görüntü ve raporun yayımlanmasının gazetecilik değil bir suç eylemi olduğu kaydedildi.

CAN DÜNDAR PKK İÇİN TOPRAK İSTEDİ

YAZDIĞI KİTAP DA DELİL GÖSTERİLDİ
Can Dündar'ın "Tutuklandık" adlı kitabına atıfta bulunulan mütalaada, kitapta Dündar'ın avukatının bile kendisini "Devletin sırrını ifşa ağır ceza gerektiren suçtur" diye uyardığına yer verildi. Mütalaada, Dündar ve Gül'ün gazetecilik değil suç faaliyeti içinde olduklarını bile bile hareket ettikleri vurgulandı, ayrıca 'den Hollanda'ya kadar ulusal güvenliği ilgilendiren konularda devlet sırrı ve mahkeme kararlarını yok sayan gazetecilere yönelik yaptırımlardan bahsedilip basın özgürlüğünün sınırsız olamayacağı kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizli belgeleri açıkladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN