Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti’de dokunulmazlık seferberliği

Giriş Tarihi: 5.5.2016
AK Parti’de dokunulmazlık seferberliği

AK Parti, dokunulmazlıkların kaldırılması için yapılacak birinci tur oylamada tüm milletvekillerinin Meclis Genel Kurulu’nda bulunmasını istedi. AK Parti yeterli oy alınamaması durumunda referanduma sıcak bakıyor

AK Parti, birinci tur oylaması 16 Mayıs Pazartesi günü yapılacak dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili anayasa değişiklik önerisi için adeta seferberlik ilan etti. Tüm milletvekilleri ve bakanlardan oylamanın yapılacağı hafta 'da olmaları, programlarını buna göre düzenlemeleri istendi. AK Parti, yeterli oy alınamaması halinde değişikliğin referanduma sunulmasına sıcak bakıyor. AK Parti'nin, TBMM, Başbakanlık ve 'nda bulunan dosyalar için dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişiklik teklifinin ilk turu oylamasının 16 Mayıs Pazartesi günü yapılacak. Anayasa birinci tur görüşmelerin üstünde 48 saat geçmeden ikinci tur oylama yapılamıyor. Bu nedenle ikinci tur oylamanın da 20 Mayıs'ta yapılması planlanıyor. AK Parti, Genel Kurul'daki görüşmelerin önümüzdeki hafta yapılmasını planlıyordu ancak 20 civarında milletvekilinin yurtdışı toplantılar ya da daha önceki programları nedeniyle Ankara'da olamayacağını görünce tarihi bir hafta sonraya erteledi. Oylama haftasında sorun yaşanmasını istemeyen AK Parti'nin, milletvekili ve bakanlara birer mektup gönderip oylama sonuçlarının kritik olduğu, bu nedenle mazeret belirtmeden herkesin Genel Kurul'da olması gerektiği belirtildi.

YOL HARİTASI
AK Parti, daha önce birinci turda referandumsuz kabulünü gerektiren 367 oy çıkmaması halinde teklifi bir süre bekletmeyi düşünüyordu ancak bundan vazgeçildi. AK Parti, bir ve ikinci tur oylamada teklif 330- 367 arasında oy alsa bile yola devam edecek. Bu durumda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tavrı etkili olacak. Erdoğan, değişikliği veto edip bir kez daha görüşülmesi için Meclis'e gönderecek ya da referanduma sunacak. AK Parti, referanduma da sıcak bakıyor. Referandumdan yüzde 80-90 gibi ezici bir çoğunlukla halkın dokunulmazlıklara onay vermesini bekliyor.

HDP'li danışmanların peşi bırakılmayacak
AK Parti, Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmeler sırasında milletvekilleri ile kavga eden HDP'li danışmanların peşini bırakmayacak. AK Partililerin kendilerine saldıran danışmanları tespit edip şikayette bulanacakları, Meclis Başkanlığı'nın da bu kişilerin işine son verebileceği konuşuluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti’de dokunulmazlık seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN