Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröristler hidroelektrik santralinin borularını patlattı

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Üçtaş köyü sınırları içerisinde dün terör örgütü mensuplarıyla sıcak temasa girildi. Teröristler hidroelektrik santrali cebri borusunun ayrım vanasını yla patlattı.

Giriş Tarihi: 5.5.2016 17:29
Teröristler hidroelektrik santralinin borularını patlattı

Edinilen bilgiye göre, dün saat 22.00 sularında Yaşmaklı Barajı'ndan AkköyHES'e su taşıyan cebri borulara yönelik terör örgütü mensuplarınca patlayıcı maddelerle saldırı düzenlendi. Ayrım vanası ve sistem kontrol odasına yönelik saldırının ardından cebri borunun bir kısmının hasar görmesi sonucu su yandaki dereye akmaya başladı. Köy sakinleri tarafından da duyulduğu ifade edilen sesinin ardından dere yatağından büyük bir gürültüyle su akmaya başladı.

Oldukça dik bir araziye sahip bölgede hızlı bir şekilde akan su nedeniyle dere yatağındaki teresubat Harşit Çayı'nın önünü kısmen tıkarken, ilgili kurumların çalışmasıyla dere yatağında akış normale döndü.

Tedbir amaçlı olarak Üçtaş köyünde bazı evler boşaltılırken, Üçtaş Yatılı Bölge Okulu ve pansiyonunda da eğitime ara verildi.

Yaşanan patlamanın ardından zaten bölgede bulunan güvenlik güçleri Yaşmaklı Barajı'nın 5 kilometre yakınında 3 kişilik terörist grubuyla sıcak temas sağladı. Gece karanlığında ve yoğun yağmur yağışında gerçekleşen çatışmanın ardından gece karanlığından faydalanan teröristler kaçtı.

Bölgenin oldukça sarp ve dik bir araziye sahip olması, sık ormanlık alan olması nedeniyle zor şartlar altında görev yapan güvenlik güçleri, operasyonlarına devam ediyor.

Teröristlerin, geçtiğimiz Pazartesi günü aynı barajda arıza gidermeye giden ve baraj gövdesindeki düzeneğini fark eden elektrik ustası Adil Bülbül'ü (41) şehit eden teröristler olduğu tahmin ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröristler hidroelektrik santralinin borularını patlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN