Vicdan anayasaya bağlı olmazsa zulme araç olur

Giriş Tarihi: 5.5.2016
Vicdan anayasaya bağlı olmazsa zulme araç olur

Adalet Bakanı Bozdağ: Vicdan bağımsızlığı, hiçbir şeyle bağlı olmazsa, o vicdan rüzgârın önünde savrulan yaprağa benzer

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Türkiye'de Yargı Etiğinin Güçlendirilmesi Projesi'nin tanıtım toplantısında konuştü. Anayasanın 138'inci maddesini hatırlatarak hâkimlerin görevlerinde bağımsız olduklarını söyleyen Bozdağ, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) da bu bağımsızlığın sigortası olduğunu ifade etti. Bozdağ şunları söyledi:

RÜZGÂRA GÖRE SAVRULUR:
Vicdan bağımsızlığı, hiçbir şeyle bağlı olmayan bir vicdanı ifade ederse o vicdan rüzgârın önünde savrulan yaprağa benzer. Rüzgâr ne yandan kuvvetle eserse o istikamette gider. Vicdan bağımsızlığı anayasa, yasa ve hukukla bağlı olmalıdır. Başka yerlere bağlı olan vicdan bağımsız olamaz. Dine, siyasete, ideolojiye ya da gündelik konjonktürel tartışmalara bağlı olan vicdandan bağımsız olarak bahsedemeyiz. Hâkimler, savcılar 'Ben vicdanıma göre karar verdim' dediği kendine göre karar vermiş demektir.

TERS KARAR VEREBİLİRSİNİZ:
Hiçbir yere bağlı olmayan veya siyasetinize, dini düşüncenize, mensup olduğunuz gruba, tarikata bağlı hareket ederseniz o zaman siz o vicdanla anayasa ve yasaların hukukun aradığı kuralları çiğneyip bir karar tesis edebilirsiniz, bu karar hukuk devletine, adaletten beklentilere de uygun olmaz. Vicdan bağımsızlığı olmalı ama hukuka anayasaya kanuna mutlaka bağlı olmalıdır, aksi takdirde adalete değil zulme araç olur.

HSYK'DA SADECE ADIMIZ VAR:
( raporlarında sıkça eleştiri konu olan "HSYK'da Adalet Bakanı ve müsteşarının da bulunması) HSYK'nın sadece bir-iki toplantısına katıldım. Biz orada yokuz, sadece adımız var. Prensip olarak HSYK Genel Kurulu toplantılarına katılmadım. Bundan sonraki süreçlerde de toplantılara katılmamayı kendi açımdan bir gelenek haline getireceğim. Hâkimsavcılar hakkındaki soruşturmaları yapan müfettişler de 'ndan ayrılarak HSYK bünyesine alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vicdan anayasaya bağlı olmazsa zulme araç olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN