Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tazminatı onlar ödesin

Ergenekon, Balyoz gibi davaların mağdurlarınca açılan tazminat davaları sonuçlanıyor. Mağdur ları ise “Yüz milyonlarca lira tutacak tazminatı Paralel hâkim ve savcılar ödesin” diyor

Giriş Tarihi: 6.5.2016
Tazminatı onlar ödesin
Paralel Yapı'nın Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk ve davalarında usulsüz işlemlerle mağdur ettiği bin 200 kişinin açtığı davalarda devlet tazminata mahkûm oldu. Tazminat davası süren ya da davaları kazanan subaylar ile lar, tazminat tutarlarını Paralel Yapı'nın hâkim ve savcılarının ödemesi gerektiği görüşünde.

ŞİMDİLİK 25 MİLYON LİRA...
Paralel Yapı, devlet kurumlarında yapılanmak uğruna önünde engel olarak gördüğü mesleğinde başarılı onlarca kişiyi, sahte delil ve dinlemelerle mahkûm etti. Balyoz davasında beraat eden 300'ü aşkın subayın açtığı tazminat davalarındaki 400 milyon lirayı aşan talepler mahkemelerde karara bağlanmaya başlandı. Davası sonuçlananlar arasında yer alan emekli korgeneraller Engin Alan, Ayhan Taş, Doğan Temel ve emekli albay Yusuf Kelleli'ye 1 milyon liranın üzerinde tazminat ödenmesine hükmedildi. Emekli Orgeneral Bilgin Balanlı'nın da aralarında bulunduğu onlarca subaya da yaşadıkları mağduriyete karşılık 1 milyona yakın tazminat ödenecek. Mahkemelerden şu ana kadar 25 milyon liraya yakın tazminat kararı çıktı. Ama bu tazminatlar henüz ödenmedi. Yargıtay kararları onarsa ödeme yapılacak. Askeri Casusluk, Şike, Ergenekon kapsamındaki Poyrazköy ve davaları gibi beraatla sonuçlanan davalarda da aynı şekilde tazminat süreci başladı. 274 sanıklı Ergenekon ana davası ise 21 Nisan'da Yargıtay'da bozularak yeniden yargılanma aşamasına geçildi. Paralel Yapı'nın kumpası olarak görülen tüm davaların sonuçlanması durumunda devletin hazinesinden ödenecek tazminatın boyutu yüzlerce milyon lirayı bulacak. Davaların yargıya getirdiği yük de ayrı bir maliyet tutuyor.

MAĞDUR EDEN ÖDESİN
Mağduriyetlerin giderilmesine karşılık verilecek tazminatları yasa gereği devletin ödemesi gerekiyor. Ancak davacılar tazminat tutarlarını, kendilerini sahte delilerle suçlayan ve 'yanlı' kararlar veren hâkim ve savcıların ödemesini istiyor. Avukat Hüseyin Ersöz, "Bu yapılanma, sadece adalete güvenin zedelenmesine değil, devletin maddi anlamda da zarara uğramasına neden olmuştur" derken avukat Abdullah Arar da "Hukuken davaların devlet aleyhine açılması doğrudur, ancak özellikle uydurma delillere göre tutuklama ve mahkumiyet kararı veren hakimlere devletin rücu etmesi mekanizması getirilmelidir" diye konuştu.

Tazminat ka zanan ba zı subaylar

Emekli Korgeneral Engin Alan: 1 milyon 363 bin
Emekli Korgeneral Ayhan Taş: 1 milyon 250 bin
Emekli Albay Yusuf Kelleli: 1 milyon 80 bin
Korgeneral Doğan Temel: 1 milyon 46 bin
Albay Derya Ön: 994 bin
Emekli Korgeneral Hayri Güner: 870 bin
Korgeneral Turgut Atman: 850 bin
Emekli Albay Hüseyin Topuz: 850 bin
Yarbay Oğuz Türksoyu: 865 bin 231
Emekli Albay Ali Türkşen: 800 bin
Emekli Albay Tayfun Duman: 750 bin
Emekli Orgeneral Bilgin Balanlı: 745 bin TL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tazminatı onlar ödesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN