Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz’da yol tazminatı

Balyoz’da 3 yıl tutuklu kalan emekli Albay Suat Aytın 176 bin liralık tazminata hak kazandı. Mahkeme, Aytın’ın eşinin cezaevine gidiş-geliş yol masrafı olarak da 4 bin lirayı tazminat tutarına ekledi

Giriş Tarihi: 7.5.2016
Balyoz’da yol tazminatı
Balyoz davasında Paralel Yapı'nın sahte delilleriyle yaklaşık 3 yıl cezaevinde kalan emekli Kurmay Albay Suat Aytın'a mahkeme, 100 bin lira manevi, 76 bin lira da maddi tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme, Aytın'ın tutuklu kaldığı sürede 140 kez cezaevine giden eşinin yol parasını da 4 bin lira hesaplayarak tazminata ekledi.

140 DEFA CEZAEVİNE GİTTİ
Paralel Yapı'nın kontrolündeki eski özel yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Aytın, sahte delillerle mahkûm edildiği gerekçesiyle yeniden yapılan yargılamada beraat etmişti. 2011-2014 arasında cezaevinde kalan Aytın'ın ları tarafından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tazminat davası açıldı. Avukatlar, mağduriyetinin giderilmesi için Aytın'a 1 milyon lira manevi, 170 bin lira da maddi tazminat ödenmesini talep etti. Mahkeme ise 100 bin lira manevi, 76 bin lira maddi tazminat olmak üzere toplam 176 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti. Kararda, Aytın'ın tutuklu kaldığı sürede eşi Sevim Aytın'ın 140 kez cezaevine gittiği belirtilerek, eşinin yol parasının da 4 bin lira olarak hesaplandığı ve ödenecek maddi tazminata eklendiği belirtildi.

'4 DOLMUŞLA GİDİLMEZ' İTİRAZI
Mahkeme yol tazminatını, Aytın'ın eşinin Ayazağa'daki evinden İstanbul dışındaki Silivri Cezaevi'ne 4 ayrı toplu taşıma aracı değiştirerek gittiğini kabul ederek hesapladı. Mahkeme, ayrıca 16 bin lira da avukatlık masrafı ödenmesine karar verdi. Kararı temyiz eden Aytın'ın avukatı Muammer Küçük, mahkemenin yanlış hesap yaptığını belirterek, kararın yeniden gözden geçirilmesini talep etti. Aytın'ın eşinin Ayazağa'dan Silivri'ye dolmuşla değil de özel aracı ile gittiğini belirten Küçük, hesabın araca konulan benzin parası üzerinden yapılması gerektiğini savundu. Ayazağa'dan Silivri'ye 4 dolmuşla gitmenin mümkün olmadığını öne süren Küçük, avukatı olarak kendisinin Silivri'ye gidiş masrafının ise hiç hesaplanmadığını kaydetti. Avukat Küçük, SABAH'a yaptığı açıklamada ise "Bizler avukatları olarak mağdur subayların haklarını ve davalarını takip ediyoruz. Ancak onlar tazminat davaları ile anılmaktan rahatsız oluyor. Onların zararı asıl, onlara kumpas kuranların yargılandığı giderilecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz’da yol tazminatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN