Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlar Kurulu’na yeni dönem ayarı

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Bakanlar Kurulu’na yeni dönem ayarı

AK Parti’nin 22 Mayıs’ta yapılacak 2. Olağanüstü Büyük Kongresi ile birlikte parti yönetiminde ve kabine çalışmalarında önemli değişiklikler bekleniyor

Kongre'de, AK Parti MKYK'sı ile partinin yönetimini oluşturan MYK'da gerçekleşecek kan tazelemesinin ardından Bakanlar Kurulu'nda yenilikler söz konusu olacak. Önümüzdeki dönemde, anayasanın "yürütme" ve "cumhurbaşkanının yetkileri" ile ilgili maddeleri doğrudan sahaya yansıyacak.

YENİ DÖNEMİN ŞİFRESİ 5G

MODEL DEĞİŞİYOR
Halen iki ayda bir Külliye'de toplanan Bakanlar Kurulu modeli değişecek. Yeni hükümetin kuruluşundan sonra Bakanlar Kurulu, her ay Külliye'de toplanacak. Devlet yönetimine ilişkin ana strateji bu toplantıda şekillenecek. Çankaya'da ise duruma göre haftalık veya iki haftada bir kabine toplantısı yapılacak ve icraatlarda gelinen aşama bu toplantılarda değerlendirilecek.

SAHADA AĞIRLIĞI HİSSEDİLECEK
Önümüzdeki dönemde özellikle sahada ağırlığı hissedilecek "cumhurbaşkanının yetkileri" ile ilgili o maddeler ön plana çıkacak:
Cumhurbaşkanı, devletin başıdır. Bu sıfatla Cumhuriyeti'ni ve Türk milletinin birliğini temsil eder. Anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir.
Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından, anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir.
Cumhurbaşkanı, gerekli gördüğü hallerde Bakanlar Kurulu'na başkanlık eder veya Bakanlar Kurulu'nu başkanlığı altında toplantıya çağırır, hükümleri yeni icraat döneminde daha fazla hissedilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlar Kurulu’na yeni dönem ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN