Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan işverene çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası 8. Sağlığı ve Güvenliği Konferansı'nda işveren ve işçilere seslendi. Erdoğan işsilikle ilgili ise TOBB üyelerine, "Her üye bir kişiyi kendi işyerine almış olsa 1,5 milyon kişi iş sahibi olur." çağrısında bulundu.

Giriş Tarihi: 8.5.2016 16:23 Güncelleme Tarihi: 8.5.2016 16:39
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan işverene çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası 8. İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları;

"6 SANİYEDE BİR İNSAN HAYATINI KAYBEDİYOR"

Şüphesiz sağlıklı ve değerli bir ortamda çalışma hakkı insanın en temel haklarından biridir. Dünyada 1.2 milyarı kadın olmak üzere 3 milyar iş gücü bulunuyor. Malefes her 6 saniyede bir insan iş kazaları veya meslek hastalıklarından doılayı hayatını kaybediyor. Dünyada her yıl 160 milyon işçinin meslek hastalıklarına yakalandığına üzülerek şahit oluyoruz. Ben burada meselenin teknoloji veya imkan eksikliği olduğunu düşünmüyorum. Bunların tek sebebi insana yönelik çarpık bakış açısıdır. Kar marjlarını artırmak için insan hayatını tehlikeye atarak kazanılan para bizim için haramdır. Biz insana makine gibi bakamayız.

Erdoğan'dan duygusal Annler Günü mesajı

"İŞÇİ ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRMELİ"

İş kazalarının azaltılması için öncelikle bu konuda kendimizi düzeltmeli ve insanı merkeze alan bir anlayışı yürürlüğe sokmalıyız. İşçilerimizin de bu konuda dikkatli olması gerekir. Günlük hayatımızda şu manzaralarla çok karşılaşıyoruz. Hükümet önlemi almış, kuralı koymuş ama işçimiz bana bir şey olmaz diye bu kurallara uymuyor. Hava sıcak diye bareti takmıyor, acelem var diye güvenlik kıyafetini giymiyor. İşçilerimizin son derece dikkatli olması verilen imkanları kullanması, eksiklik olduğunda da işvereni uyarması gerekir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan işverene çağrı

"BUNLARIN 1 MAYIS'LA NE ALAKASI VAR"

Ülkemizde yaşanan elim kazaları dahi istismar etmekten çekinmeyen bir kesimle karşılaşıyoruz. Emekçi kardeşlerimizin fedakarlıklarının gününü, terör propagandası yapmak için fırsat olarak görmek isteyenler var. 1 Mayıs'ta emekçilerimizi kendilerine kalkan olarak kullandılar. Terör örgütü flamaları ile yola dökülmenin işçi bayramı ile ne ilgisi olabilir. Bu ilk önce emekçi kardeşlerimize yapılan bir haksızlıktır.

ERDOĞAN'DAN İŞVERENLERE ÖNEMLİ ÇAĞRI

Son 13 yılda Türkiye işçi hakları konusunda çok ciddi reformlara imza attık.. İnsanla barışık bir büyümeyi kendimize rehber ettik. Ekonomimizi büyütürken milli gelirin eşit şekilde dağıtılmasına özen gösterdik. İşçilerimizin hakkını kısmadık.Hak ve adaleti gözetmeyen hiç bir ideoloji fayda sağlayamaz. En düşük memur maaşı 392 lirayken bugün en düşük memur maaşı 2 bin 395 liraya ulaştı. Bunlar idealdir demiyorum, sadece bir kıyaslama yapıyorum. Bundan önceki dönemlere baktığım zaman artan değil sürekli enflasyonun bitirdiği maaşlar varken, şimdi devamlı enflasyonun üzerinde maaşın olduğunu görüyorum. Buradan iş verenlerimizi sesleniyorum: İşçinin alın terinden sömürerek kazanç elde etme anlayışından vazgeçin. İşçinin alın terinin hakkını vermek sizi daha kazançlı kılacaktır.

Hak ve adaleti gözetmeyen hiçbir ideoloji insana fayda sağlamaz. Ben buradan başta devlet olmak üzere işverenlerimize sesleniyorum. Ne olur ücret takdirini yaparken işçinin alın terinden sömürmek suretiyle kazanma anlayışını bir kenara koyun.

"SİZİ ZENGİN KILAR"

Bilin ki işçinin alın terinin hakkını vermek sizi daha da zengin kılacaktır.

Bugün burada Türkiye'nin en büyük işveren kuruluşu yok. Buradan söylerim ama kırılmazlar. Buradaki her üye, Eyüboğlu hatırlatırsın kardeşim, bir kişi alsa 1,5 milyon işsize iş demektir. Her üye bir kişiyi kendi işyerine almış olsa 1,5 milyon kişi iş sahibi olur.

Ne kaybederler ya. Bir kişi işe alsa batar mı? Tam aksine bereketlenir orası. Ama maalesef öldüğümüzde, bu paralar öldüğümüzde bizimle birlikte gelmeyecek. Bunlar burada kalacak.

Öyleyse şöyle açalım. İşsiz insanımızı iş sahibi yapalım. Onlar da buna hep fedakarlıkla bakacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan işverene çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN