Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeniden inşa edilecek

Bosna’da Sırpların yıktığı ecdat yadigarı Ferhadiye Camisi’ni açan Davutoğlu yıkılan tarihi yeniden canlandıracaklarını söyleyerek, “Kardeşlik için buradayız, ebediyete kadar burada olacağız” dedi

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Yeniden inşa edilecek
Davutoğlu Osmanlı mirası için söz verdi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1993 yılında Sırpların dinamitle yıktığı Osmanlı mirası Ferhadiye Camisi'nin açılışını yaptı ve "'te yıkılan her kültür mirasımız mutlaka yeniden inşa edilecektir" dedi. Banja Luka kentinde 23 yıl sonra yeniden hizmete açılan Ferhadiye Camisi'nin açılışına, Yahudi, Ortodoks ve Katolik din adamları da katıldı. Başbakan Davutoğlu yaptığı konuşmada, "23 yıl önce Ferhadiye Camisi'ni bombalayanlar, yıkanlar sadece bir camiyi değil insanlığın vicdanını yıkmışlardı. Ve bugün biz bu camiyi yeniden inşa ederken aslında insanlığın vicdanını yeniden inşa ediyoruz" dedi. Davutoğlu, şöyle devam etti:

EBEDİYETE KADAR BURADAYIZ
78 milyon adına, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, bütün kardeşlerimiz adına söz veriyorum. Bosna Hersek'te yıkılan her kültür mirasımız mutlaka yeniden inşa edilecektir. Bizim burada niçin bulunduğumuzu kimse sorgulamasın, biz burada kardeşlik, insanlık, çok kültürlü bir Bosna Hersek için bulunuyoruz. Buradaydık, buradayız, ebediyete kadar burada olacağız. Davutoğlu konuşurken elindeki sargı da dikkat çekti. Davutoğlu'nun Konya'da hemşehrileriyle tokalaşırken bileğinin ağrı yaptığı sargıyı da onun için taktığı belirtildi. Başbakan Davutoğlu, Bosna Devlet Başkanlığı Konsey Başkanı Bakir İzzetbegoviç ile de biraraya geldi. Görüşmede ve MAP statüsü konusu ele alındı. Davutoğlu, Malezya'da hocalık yaptığı dönemde ders verdiği Boşnak öğrencileriyle de buluştu, eski günleri yad etti.

THY'DEN UÇAK KİRALADI
Davutoğlu Banja Luka'ya Türk Hava Yolları'ndan kiralanan yolcu uçağıyla geldi. Başbakanlık kaynakları, Banja Luka Havalimanı'nın TUR uçağı için küçük olduğunu, uçağın piste inemeyeceği için tercih edilmediğini söyledi. ANA uçağının da TBMM Başkanı İsmail Kahraman da olduğu için THY'den uçak kiralandığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeniden inşa edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN