Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mazlum Doğu’nun zaferi: Kut’ül Amare

Kut’ül Amare zaferi, Türk, Irak, İngiliz ve Kanadalı bilim adamlarının katıldığı sempozyumla anlatıldı. Kültür ve Bakan Yardımcısı Yayman: Kut’ül Amare, şımarık Batı’ya karşı mazlum Doğu’nun zaferidir

Giriş Tarihi: 11.5.2016
Mazlum Doğu’nun zaferi: Kut’ül Amare
Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Bakanlığı ile Yeditepe Yayınları'nın katkılarıyla Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nce "100. Yılında Kut'ül Amare Zaferi Sempozyumu" düzenlendi. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Salonu'nda gerçekleştirilen sempozyuma Türk, Irak, İngiliz ve Kanadalı bilim adamları katıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, "Kut'ül Amare, şımarık Batı karşısında mazlum Doğu'nun zaferidir" dedi. Yayman, Çanakkale'de, Kut'ta, Sakarya'da dalga dalga büyüyen zaferin bugünkü Cumhuriyeti'ni miras bıraktığını vurgulayarak, Anadolu'da yaşanan Kurtuluş Savaşı'nın bu zaferlerdeki mücadele üzerine taçlandığını söyledi. Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Afyoncu ise tarihinde önemli olayların layıkıyla konuşulmadığını ve hatırlanmadığını belirterek, Kut'ül Amare Zaferi'nin Türkiye tarihinde ilk kez bu sene Cumhurbaşkanlığı himayelerince hakkıyla ele alındığını söyledi. Tarihçilerin, Osmanlı'nın son dönemini araştırmaktan uzak durduğu yorumunu yapan Afyoncu, şunları dile getirdi:

'ARŞİVLER KOLAYLAŞTIRILMALI'
"Genelkurmay arşivleri de artık bu tarz konuları araştırmak için daha kolay hale getirilmeli. İnşallah önümüzdeki günlerde bu problemler ortadan kalkacak ve sandık altındaki tarih ortaya çıkacaktır. Bu tür etkinliklerle Mondros Mütarekesi'nin de yıldönümüne de iki yıl varken, birçok yeni malzeme ortaya çıkarak, araştırmalara da devlet desteği verilmesi ile yakın tarihe daha yakından bakmamız sağlanacaktır."

DÖNEMİN MANŞETLERİ SERGİLENDİ
Sempozyum kapsamında 'Osmanlı'nın Unutulan Zaferi Kut'ül Amare' sergisi açıldı. Sergide, Osmanlı ve İngiliz ordusuna ait resimlerin, dönemin yerli ve yabancı basınındaki haberler, savaşı yöneten komutanların fotoğrafları ve haritalar ile hatıratlar yer aldı. Serginin küratörü Yasin Tütüncü, "Savaşın ertesi günü, inanılmaz bir şekilde, özellikle Amerikan gazeteleri 'Towsend'ın birlikleri Türklere teslim oldu' manşetiyle çıkmışlar. Mesela sergide yer alan başka bir gazetede de İngilizlerin Halil Kut Paşa'ya 'Biz buradan topumuzu, tüfeğimizi alıp çıkalım, size de 1 milyon lira verelim' teklifini anlatıyor. Halil Kut Paşa kabul etmeyince 2 milyon teklif ediyorlar, onu da kabul etmiyor" dedi. Tütüncü, serginin 17-21 Mayıs'ta Konya İl Halk Kütüphanesi'nde, 25 Mayıs-3 Haziran'da Ankara Milli Kütüphanesi'nde, 6 Haziran-3 Temmuz'da İstanbul Beyazıt Kütüphanesi'nde açılacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mazlum Doğu’nun zaferi: Kut’ül Amare
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN