Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sur'da terörden zarar gören eserlerin projeleri '

Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, Sur ilçesinde terör saldırılarından zarar gören eserlerin restorasyonu için projelerin olduğunu belirterek, en kısa zamanda çalışmalara başlayacaklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 11.5.2016 17:42
'Sur'da terörden zarar gören eserlerin projeleri hazır'

Vakıflar Haftası dolayısıyla İskender Paşa Konağı'nda basın toplantısı düzenleyen Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, Diyarbakır'ın vakıf ve kültür varlıkları açısından nın en önemli kentlerinden biri olduğunu söyledi.

"Bizim kültürümüz, geçmişimiz ve dünya görüşümüzün olduğu bir yerde saldırılar yapıldı"

Terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları dolayısıyla çok sayıda tarihi eserin zarar gördüğüne işaret eden Evsen, şöyle konuştu:

"Son terör olaylarında etkilenen eserlerin hepsinin projeleri . Güvenlikle ilgili bir sıkıntı olmazsa en kısa zamanda restorasyon çalışmalarına başlayacağız. Mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait 10 eserin restorasyon çalışmalarını en kısa zamanda başlatıyoruz. İlk olarak Fatihpaşa, Şeyh Mutahhar, Hasırlı Mescidi, Arapşeyh ve Kadı camilerinden başlayacağız. Ayrıca ilçede bin 7 kiracımız var. Bu yıl bölgede terörden etkilenenlerin iş yerlerinin kira ücretinde herhangi bir artış gerçekleştirmedik. Kasım ve nisan ayları içerisinde Sur esnafından kira da almadık."

Diyarbakır'ın açık hava müzesi niteliğinde bir yer olduğunu vurgulayan Evsen, "Saldırıların Sur ilçesinde yapılmasının sebebi var. Bizim kültürümüz, geçmişimiz ve dünya görüşümüzün olduğu bir yerde saldırılar yapıldı." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sur'da terörden zarar gören eserlerin projeleri hazır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN