Erdoğan Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştü

Giriş Tarihi: 13.5.2016 03:18 Güncelleme Tarihi: 13.5.2016 09:51
Erdoğan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’dan İstanbul’a hareketinden önce, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Genel Sekreteri Ban, 'nin Dünya İnsani Zirvesi'nin ev sahipliğini üstlenmiş olmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini iletti. Ban, 23-24 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek olan zirveden tüm dünyaya güçlü bir mesaj çıkacağına inandığını belirterek, BM olarak Cumhurbaşkanlığının ve hükümetin desteklerinden büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

BM İNSANİ ZİRVESİ'NE 125'TEN FAZLA ÜLKE KATILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye'nin Dünya İnsani Zirvesi'ni ilk kez gerçekleştirmekten onur duyduğuna işaretle, katılımcıları en iyi biçimde ağırlamak ve toplantının azami başarısı için gerekli tüm hazırlıkların yapılmakta olduğunu vurguladı. Erdoğan, zirvenin küresel ve bölgesel gelişmelere ilişkin görüş alışverişi için de bir fırsat olacağını belirtti.

Görüşmede, Suriye ve Kıbrıs meselelerine de değinildi. Suriye'deki geçiş süreci ve mülteciler meselesinde uluslararası toplumun daha sıkı işbirliği yapması gerektiğine işaret eden Ban ve Erdoğan, Kıbrıs'taki soruna çözüm bulunmasına da önem verdiklerini söylediler. BM Genel Sekreteri Ban'ın adadaki soruna çözüm bulma konusunda umutlu olduğunu belirtmesine karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise süreci yakından takip ettiklerine dikkati çektiği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN