lel vakıfların arazi satış, oyunu bozuldu

Giriş Tarihi: 13.5.2016
Paralel vakıfların arazi satış, oyunu bozuldu

lel Yapı’ya yakın vakıflar, İpek ve Turgut Özal üniversitelerine bazı kıymetli arazileri bağışladı. Sonra bu araziler satılarak örgüte sağlanmaya çalışıldı

lel Yapı'ya bağlı bazı vakıfların FETÖ'ye maddi destek sağlamak için ellerindeki değerli arazileri satmaya çalıştıkları belirlendi. İpek ve Turgut Özal üniversitelerine 'bağışlanan' arazilerin bir kısmı satılırken, satılmadığı tespit edilen arazilerin tapularına 'satılamaz' şerhi düşüldü.

PARAYI AKTARAMADAN...
Devlet Denetleme Kurulu, FETÖ'ye eleman temininde lel Yapı'ya mensup üniversitelerin etkin rol aldığı tespitinde bulunmuştu. Turgut Özal Vakfı tarafından, Gölbaşı-Karagedik semtinde bulunan 17 arsa Turgut Özal Üniversitesi'ne bağışlandı. Üniversite de arsaların 10'unu Paralel Yapı'ya finans sağlamak için sattı. Geriye kalan 7 arsadan Karagedik'te bulunan 7.5 dönümlük arsa ise değerinin altında satışa çıkartılınca emniyet yapılan usulsüzlüğü tespit etti. Arsanın tapusuna 'satılamaz' şerhi konuldu. Koza-İpek Eğitim, Sağlık Hizmet Yardım Vakfı da İpek Üniversitesi'ne, Etimesgut'un Ballıkuyumcu semtinde bulunan 350 dönüm araziyi bağışladı. Üniversite yönetimi araziyi bir an önce satıp parayı da Paralel Yapı'ya aktaramadan deşifre oldu. Bu tapulara da 'satılamaz' şerhi konuldu. Yapılan usulsüzlüğün ortaya çıkmasıyla birlikte 'mallara el koyma' kararı alınması için çalışmalar başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve YÖK'ün yapılan usulsüzlüklerle ilgili harekete geçeceği kaydedildi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan bir süre önce "Paralel Yapı'nın amacı, bir takım vakıflara, derneklere, cemaatlere bazı yapıları devrederek bu soruşturmaların onlara da uzanmasını sağlamak ve devlet sanki onlara karşıymış gibi göstermeye çalışmak. Bu oyuna da kimse gelmemeli" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel vakıfların arazi satış, oyunu bozuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN