Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mustafa Şentop: 4 anayasa millete sorulabilir

Giriş Tarihi: 16.5.2016 15:27
Mustafa Şentop: 4 anayasa millete sorulabilir

AK Parti Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, başkanlık sistemi tartışmasının 1969 yılından beri 'nin gündeminde olduğunu söyledi. Geçmişte 'nin de başkanlık sistemini savunduğunu hatırlatan Şentop, yeni anayasa sürecini de değerlendirdi.

Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop başkanlık önerisinin AK Parti'den önce de tartışıldığını dile getirdi. 1969 yılından beri başkanlık sisteminin 'nin gündeminde olduğunu belirten Şentop, bugün karşı çıkan 'nin içinde geçmişte başkanlık sistemini savunanların bulunduğunu kaydetti.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, başkanlık sistemi ve yeni anayasa sürecini star gazetesine değerlendirdi. Yakın tarihte yaşanan başkanlık sistemi tartışmalarını hatırlattı.

CHP DE BAŞKANLIĞI SAVUNDU

"1972'den itibaren başkanlık ve yarı başkanlık sistemi tartışmalarının yapıldığını görüyoruz. Mayıs 1980'de yeni forum dergisinde coşkun kırca ve adnan başer kafaoğlu'nun hazırladığı bir anayasa taslağı var. 1982 anayasasının hüküm bazlı olarak yüzde 80'e yakını bu taslaktan alınmıştır. Mesela bu taslak yarı başkanlık sistemini esas olarak savunan bir taslaktır. Yine fahri korutürk'ten sonra altı ay kadar cumhurbaşkanı seçilememiş o tartışmalarda ecevit chp genel başkanı olarak ap'yi ve demirel'i 'cumhurbaşkanını meclis seçemesin, halk seçsin diye uzlaşmaya yanaşmıyorlar' ifadeleriyle itham ettiğini görüyoruz. Aynı sıralarda 1979'da bu sefer ap'nin yarı başkanlığı savunduğunu, demirel'in buna dair görüşleri olduğunu biliyoruz. Hatta chp içerisinde yarı başkanlığı savunanlar var."

Şentop, başkanlık sistemi tartışmalarının 1969'da başladığına ve aralıklarla bugüne kadar geldiğine vurgu yaptı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ 1969'DAN BERİ TARTIŞILIYOR

"Evet daha 1970'li yıllarda MSP'nin seçim bildirgesinde başkanlık sistemini getirme vaadi var. Yine Milli Nizam Partisi'nin parti programında, 1969'da başkanlık sistemi savunulmakta. Aynı yıllarda Türkeş'in başkanlık lehinde konuşmaları var. Bu aşağı yukarı siyasi tarihinde son elli yıldır hükümet sisteminin tartışıldığını gösteriyor."

Yeni anayasa çalışmalarını da değerlendiren Şentop, dikkat çeken bir öneride bulundu, dört ayrı anayasa ile referanduma gidilebileceğini söyledi.

DÖRT ANAYASA İLE REFARANDUMA GİDİLEBİLİR

"4 ayrı anayasa, millete götürülebilir. Millet bunlar arasından birini tercih eder. Yapacağı anayasanın millet nezdinde karşılık bulmasını mümkün görmeyen partiler olursa, bunlar bir araya gelip ortak bir metin de önerebilirler. Bunu ben 24. dönemden beri söylüyorum aslında."

Her partinin anayasa çalışması yapabileceğini ifade eden Şentop, üzerinde uzlaşma olmayan maddelerin ise, referanduma götürülerek sorunun çözülebileceğini, hükümet sisteminin de bu kapsamda referanduma götürülecek bölüm olabileceğini kaydederek değerlendirmelerini tamamladı.

.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mustafa Şentop: 4 anayasa millete sorulabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN