Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröristlerin harabeye çevirdiği lara yeniden inşa kararı

Giriş Tarihi: 16.5.2016 13:24
Teröristlerin harabeye çevirdiği okullara yeniden inşa kararı

Yüksekova'da terör örgütü PKK mensupları tarafından operasyonlar esnasında sözde "karargah" ve "patlayıcı imalathanesi" olarak kullanıldıktan sonra harabeye çevrilen 11 yeniden inşa edilecek.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, PKK'lı teröristler tarafından sözde "karargah" ve "patlayıcı imalathanesi" olarak kullanıldıktan sonra harabeye çevrilen 2'si lise 11 için kararı verildi.

"AĞIR HASARLI" RAPORU

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, ilçedeki eğitim kurumlarında inceleme yaptı.

Güvenlik güçlerinin gözetiminde ilçeyi gezen yetkililer, Atatürk Anadolu Lisesi, Gazi, Cumhuriyet, Güngör, Süleyman Uğur Sıtkı, Vali Erdoğan Gürbüz ve Kuruköy ilk ve ortaokullarının, terör örgütü mensuplarınca kullanılamaz hale getirildiğini tespit etti.

İncelemede, bu okulların müştemilatında bulunan 3 anaokulunun da aynı şekilde "ağır hasarlı" olduğu yönünde rapor hazırlandı.

EĞİTİM YILI BAŞINDA HİZMETE GİREN OKUL DA YIKILACAK

Yetkililer, Milli Piyango İdaresince 22 milyon lira yatırımla Orman Mahallesi'nde yaptırılan Muharrem Malazgirt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde de inceleme yaptı.

Operasyon esnasında teröristlerce sözde "karargah" ve "patlayıcı imalathanesi" olarak kullanıldığı belirlenen lisenin bulunduğu alanı dolaşan yetkililer, bünyesinde halı saha, 300 kişilik pansiyon ile atölyesinde inşaat, metal, elektrik-elektronik, motorlu araçlar ve bilişim teknolojisi bölümlerinin bulunduğu okulun yatakhane ve yemekhanesini harabeye çeviren teröristlerin, koridor ve merdivenlere barikat kurduğunu, pencere, sıra, masa, kapı ve akıllı tahtaları kullanılamaz hale getirdiğini kayıt altına aldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin, çalışmalarının ardından "ağır hasarlı" olmaları nedeniyle eğitim verilmesinin mümkün olmadığı yönündeki raporu üzerine bu okullarla ilgili "yıkım" kararı alındı.

Yeniden yapılması için 50 milyon lira harcanması gerektiği belirtilen ve 7 bin 500 öğrencinin eğitim gördüğü bu okulların yıkımına önümüzdeki günlerde başlanacağı ve yeniden inşa edileceği bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröristlerin harabeye çevirdiği okullara yeniden inşa kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN