Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dokunulmazlıkta -HDP ittifakı

Dokunulmazlıkta CHP-HDP ittifakı

TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti’nin ‘dokunulmazlığın kaldırılması’ teklifinin maddelerine geçilmesi 348 oyla kabul edildi. ve HDP blok halde ret, çekimser ya da boş oy kullandı

ŞEHİTLERİN DEĞİL PKK'NIN TARAFINI TUTTULAR

AK Parti'nin, TBMM, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı'nda bekleyen dosyalar için dokunulmazlığın kaldırılmasını öngören Anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmeleri yapıldı. Teklife, destek vereceğini açıklayan 'nin, asıl niyeti gizli oylamada ortaya çıktı. CHP, terör suçundan sayısız dosyası bulunan HDP ile "aman bize dokunmayın" ittifakı oluşturup blok halde ret, çekimser ya da boş oy kullandı.

İLK İTTİFAK ÖNERGELERDE: Meclis Genel Kurulu dün saat 15.00'de toplandı. CHP ve HDP, geçen hafta görüşmelerin engellenmesi için yaptığı ittifakı düne de taşıdı. İki parti görüşmelerin başlamasını geciktirmek için grup önerisi verdi ancak son anda önergelerini geri çektiler.

BAŞBAKAN OYLAMA İÇİN GELDİ: Başbakan Ahmet Davutoğlu da oyunu kullanmak için Genel Kurul'a geldi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Genel Başkanı Devlet Bahçeli de oylarını kullandılar.

TARTIŞMAYI BAŞLATANLAR YOKTU: Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının hemen ardından oylamaya geçildi. Oylamaya toplam 536 milletvekili katıldı. Dokunulmazlık tartışmasını başlatan eylemleri yapan Faysal Sarıyıldız ve Tuba Hezer ile toplam 7 HDP'li, Deniz Baykal ve Muharrem İnce'nin de aralarında bulunduğu 4 CHP'li ve 1 AK Parti milletvekili olmak üzeri toplam 12 milletvekili Genel Kurul'da yoktu.

CHP'NİN DESTEĞİ SÖZDE KALDI: Oyların sayılmasından sonra ortaya çıkan tablo "Anayasa'ya aykırı bulsak da teklife destek vereceğiz" diyen CHP'nin, AK Parti ve MHP ile değil, retçi HDP'lilerle ittifak yaptığını ortaya koydu. Oylamada 348 kabul, 155 ret, 25 boş 8 de çekimser oy çıktı. Bu tablo CHP'nin blok halinde ret, çekimser ya da boş oy kullandığını gösterdi. CHP destek verseydi kabul oylarının 487'yi (CHP'den 129 milletvekili oylamaya katıldı) bulması gerekiyordu. HDP, dokunulmazlıklar için "ret" oyu kullanacağını açıklayan tek partiydi. HDP'nin 59 milletvekilinden 7'si oylamaya katılmadı. Çıkan ret oyu ise 155'i buldu. Toplam 136 oy HDP dışındaki partilerden geldi.

PKK'YA TESLİM OLDUNUZ: Verilen aradan sonra teklifin 1'inci maddesinin oylaması yapıldı. 531 milletvekilinin katıldığı bu oylamada da CHP ile HDP ittifakının devam ettiği görüldü. Oylamada 1'inci madde 350 oyla kabul edilirken, 148 ret, 27 boş, 1 geçersiz oy çıktı, 5 vekil de çekimser kaldı. Daha sonra 2'nci maddenin görüşmelerine geçildi. 2'nci madde üzerinde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, fireleri hatırlatarak CHP ve HDP'ye yüklendi. Bostancı HDP'lilere, "Kürt meselesinin çözümü için risk üstlenmiş Erdoğan'a hasımlık ettiniz. PKK hendek kazıp silaha sarıldığında dik duramadınız, teslim oldunuz" dedi. 2'nci madde de 357 oyla kabul edildi. Oylamada 149 ret, 17 boş, 6 çekimser oy çıktı.

ÖNEMLİ OLAN İKİNCİ TUR: Anayasa değişiklik oylamaları iki turlu yapılıyor. 330 altında oy alan teklif ya da madde reddedilmiş sayılıyor. Referandumsuz kabul için 367'nin üzerinde oy gerekiyor. İkinci turda teklifin 367 üzerinde oy alması halinde referanduma gerek kalmıyor. İkinci tur oylama Cuma günü yapılacak. CHP'nin kampı dikkate alınarak Genel Kurul'daki görüşmenin saati 10.00'a çekildi.

DEĞİŞİKLİK NE GETİRİYOR
AK Parti'nin değişiklik teklifine göre dokunulmazlığı kalkan dosyalar için yargılama süreci başlayacak. Halen Meclis'te 138 vekil ile ilgili 670 dosya bulunuyor. 405 dosya ile HDP birinci sırada yer alırken, CHP'nin 193, AK Parti'nin 46, MHP'nin 5 dosyası bulunuyor. Muhalefet liderleri Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş hakkında da dokunulmazlık dosyaları bulunuyor. Bu dosyalardaki suç dağılımlarından bazıları şöyle: Terör suçu 216, hakaret 201, yaralama 11, görev suçları 38, sahtecilik 6, tehdit 18, gizliliğin ihlali 11, suçu ve suçluyu övme 55, iftira 13, mala zarar verme 1.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokunulmazlıkta CHP-HDP ittifakı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN