Türkiye'nin en iyi haber sitesi

16 köylü kendini feda etmeseydi büyük facia yaşanacaktı

PKK'lı teröristlerin 15 tonluk bombayı yerleştirdiği kamyonun 'a girmesini engellemeye çalışırken hayatını kaybeden 16 kahraman köylü olmasaydı, binlerce kişinin yaşamını yitirdiği başka bir facia olabilirdi.

Giriş Tarihi: 19.5.2016 11:43 Güncelleme Tarihi: 19.5.2016 11:44
16 köylü kendini feda etmeseydi büyük facia yaşanacaktı

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Mehdi Eker, 'ın Sur ilçesinde 12 Mayıs gecesi PKK'lıların patlayıcı yüklü bir kamyonun infilak ettirmesi sonucu 16 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili konuştu. Milliyet gazetesine konuşan Eker, Tanışık katliamı ile ilgili detayları gözler önüne serdi. Eker'in olayla ilgili açıklamaları şöyle...

"Terör örgütü Bingöl'de, yol çalışmasında kullanılan damperli kamyonu gasp ediyor. 15 ton el yapımı bombayı kamyona koyup, patlamaya hale getiriyorlar. Bunu Diyarbakır'a şehir merkezine sokmaya çalışıyorlar. Ana güzergahta güvenlik güçleri kontrol yapıyor. Teröristler de tali yolları kullanarak, şehre sızmaya çalışıyorlar. Tanışık mezrasına çıkıyorlar. Köye gelip tur atıyorlar. PKK'lılar Yakar ailesinden Seyithan Yakar'ın evine geliyor. Aracın orada bir süre kalacağını söylüyorlar. Bu da 'Hayır' diyor. Seyithan'a küfürler ediyorlar. Dipçik vuruyorlar.

DÜRÜMLÜ'NÜN MATEMİ DİNMİYOR

KAMYON TAKİP EDİLİYOR

O da silahını almak için eve giriyor. PKK'lılar hareket ediyor. Seyithan bir kardeşini çağırıyor. Peşlerine düşüyorlar. Diğer yeğenleri de 3 araçla takibe başlıyor. Kamyonu yakalıyorlar. Teröristler tepeye çıkıyorlar. Kamyonun etrafına aile toplanmışken, uzaktan patlatıyorlar. 16 kişi... 4 kişinin naaşı bulundu. Diğerleri zerrelerine bölünmüşler. Çok acı bir olay. Şunu bilelim ki, eğer bu çocuklar orada bu 16 kişi feda olmasaydı, binlerce kişinin hayatına malolabilecek büyük bir facia olurdu. Ölenler Tanışık'lı. 5'i Yakar ailesi, 10'u Yaman ailesi, 1 kişi de Yeşil ailesinden. Üç aile de birbirlerine akın akraba. Aile büyüğü de Seyithan Yakar ve 52 kardeşi vardı.

PKK'NIN SON BÜYÜK SİVİL KATLİAMI: DÜRÜMLÜ

KAMYONUN GÜZERGAHINDA ASKERİ KIŞLA, MİT, EMNİYETE AİT BİNALAR VAR

Eker, "Diyarbakır'da neresiydi, bu yönde bir istihbarat, bilgi var mı?" sorusuna, "Onu bilemem. Ama hedefin Diyarbakır olduğu kesin. İnsanlık dışı bir olay. Bir masum insan ölüyorsa, bütün insanlık katlediliyordur" yanıtını verdi. Eker, olayda yakınlarını kaybeden aileler ile yaralananların mevzuatta yer alan tüm haklardan yararlanacaklarını da bildirdi. Kamyonun güzergâhında askeri kışla, MİT, emniyete ait binalar bulunduğu ve buralarda çok sayıda kamu görevlisinin ve askerin görev yaptığı belirtildi. Kaynaklar, kamyonda patlayıcının, ayrılarak farklı yerlerde kullanılmasının da tasarlanmış olabileceğini kaydetti.

PKK'NIN TANIŞIK KÖYÜ KATLİAMI!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
16 köylü kendini feda etmeseydi büyük facia yaşanacaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN