Bayrak, 22 yıllık dava arkadaşına

Giriş Tarihi: 20.5.2016
Bayrak, 22 yıllık dava arkadaşına

AK Parti MKYK, büyük uyum ve uzlaşmayla Davutoğlu’nun yerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ’ı seçti. Yıldırım konuşmasında net mesajlar verdi: Kurucu başkanımız, liderimiz başta olmak üzere, arkadaşlarımızla tam uyum içinde çalışacağız

AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen partinin en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından AK Parti'nin yeni genel başkanının kim olacağı sorusu cevabını buldu. Ahmet Davutoğlu'nun yerine geçecek ismi AK Parti Sözcüsü Ömer açıkladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali 'ın ismini açıklayan Çelik, şöyle konuştu: "İsim büyük bir mutabakatla belirlendi. Bu kadro kurucu genel başkanımızın, liderimizin öncülüğünde ilerlemekte. Sayın Cumhurbaşkanımızla AK Parti kadroları arasında bir milim bile mesafe yoktur. Dün olmamıştır bundan sonra da olmayacaktır."

BİNALİ YILDIRIM KİMDİR?
İLK MESAJI UYUM
Çelik'in ardından alkışlar eşliğinde kürsüye çıkan Yıldırım fıkra anlatarak başladığı konuşmasında önemli mesajlar verdi:
Partimizin, 19 Mayıs 1919'da Samsun'da doğan milletimizin bağımsızlığını müjdeleyen bir güneş gibi 2001'de milletimizin aydınlık geleceğini müjdeleyen bir meşale olduğunu bir kez daha milletimizle paylaşmak istiyorum. AK Parti demokrasi şölenine, büyük kongreye hazır. Kurucularından biri olmaktan her zaman büyük duyduğum AK Parti'nin Genel Başkanlığına aday görülmek benim için büyük onur. Ahmet Davutoğlu'na bugüne kadar verdiği hizmetlerinden dolayı partimiz ve milletimiz adına teşekkür ediyorum. Kendisi kurucu Genel Başkanımız Sayın Erdoğan'dan aldığı bayrağı bugüne kadar başarıyla getirmiştir.
AK Parti kongreleri bir ayrışma değil birlik beraberlik kongresidir. Partimizin demokrasi geleneğinde olan istişare süreçleri 800'e yakın partiliyle başarı ile sürdürülmüş ve genel başkan adayının kim olacağına karar verilmiştir.
Şunu herkes bilmelidir AK Parti bir dava partisidir. Milletin geleceğini inşa etme partisidir, geçmişini koruyarak geleceğe yürüyen partidir. Kurucu genel başkanımız, liderimiz başta olmak üzere tüm arkadaşlarımızla tam bir uyum içinde çalışacağız.
İnşallah yapılacak kongre ülkemiz, milletimiz, partimiz için aydınlık yarınlara vesile olacaktır. Milletimiz rahat olsun, bu terör belasını milletimizin gündeminde çıkaracağız.

DAVUTOĞLU'NDAN TEBRİK
Başbakan Davutoğlu, Yıldırım'ı telefonla arayarak kutladı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da Twitter'dan tebrik mesajı yayımladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise "Türkiye'yi havadan, karadan, raydan ve denizden birbirine bağlayan Yıldırım, Başbakan olarak daha büyük proje, eser ve hizmetlere imza atacaktır" dedi.

'SOYADIM GİBİ İŞ YAPARIM'
Binali Yıldırım, hem parti tabanının hem de kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim. 1955'te Erzincan Refahiye'ye bağlı Kayı köyünde doğan Yıldırım, Dursun Bey ve Bahar Hanım'ın 7 çocuğundan ikincisi. Annesi Bahar Hanım 38 yaşında yaşamını yitirirken, o tarihten sonra ailedeki sorumluluğu daha da arttı. Yıldırım'ın çocuk yaşlardaki en büyük zevki tarlalara uzanıp, gökyüzünden geçen uçakları seyretmek ve "Acaba bir gün ben de binebilir miyim, uçmak nasıl bir şeydir" hayalini kurmaktı. Yıldırım, İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu. Öğretmen Semiha Hanım'la 1975'te evlenen Yıldırım'ın bu evlilikten Bülent, Erkam ve Büşra adında üç çocuğu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın genç bir siyasetçi olduğu dönemde yolları Yıldırım'la kesişti. Yıldırım, Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde bürokrat olarak görev yaptı. Yıldırım, AK Parti'nin kuruluş aşamasında da yer alarak 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından Ulaştırma Bakanı oldu. Sakin, çalışkan ve az konuşan, esprili kişiliği ile tanınan Yıldırım, kendisini "Az konuşur, soyadım gibi iş yaparım" şeklinde tanımlıyor. Yıldırım'ın 1 Kasım seçimlerinde AK Parti'nin yeniden iktidara gelmesinin ardından "Vurur yüze ifadesi, tek başına iktidarız bitanesi' şeklinde attığı tweet gündem olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayrak, 22 yıllık dava arkadaşına
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN