Diyanet köprü görevinde

İslam karşıtı söylemlerin tırmandığı ’de Türkiye’nin açtığı Diyanet hem Müslümanların hem de diğer inanç gruplarına mensup halkın takdirini kazandı. Külliyeyi altı ay içinde 400 grup ziyaret etti

Giriş Tarihi: 20.5.2016
Diyanet merkezi köprü görevinde
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'de açılışını yaptığı Diyanet , ABD'li Müslümanların ve bölgede yaşayan halkın takdirini topladı. Fransa merkezli AFP haber ajansı, Maryland'e giderek Diyanet Merkezi hakkındaki görüşleri aktaran bir haber hazırladı. Başkent Washington D.C.'ye yarım saat mesafedeki Maryland'de bulunan Prens George County Müslüman Birliği'nin lideri Ahmad Azzaari "Altı aydır İslamofobi konusu çok fazla gündeme gelmeye başladı. Bu gergin ortamda, yeni açılan Diyanet Merkezi bir köprü rolü üstlenerek ABD'li Müslümanlara büyük fayda sağlayabilir" dedi. Azzaari, Türkiye tarafından inşa edilen Diyanet Merkezi'nin, ABD'deki diğer camilerden çok farklı olduğunu vurguladı. AFP ise külliyede İslam Sanatları Müzesi, kütüphane, olimpik yüzme havuzu, spor alanı ve Türk hamamı bulunduğunun altını çizdi.

ABD'LİLER DE MEMNUN
Diyanet Merkezi'nin inşa edildiği bölgedeki halkın, daha küçük projelere bile tepki gösterirken külliyenin yapımına karşı çıkmadığını belirten haberde AFP muhabirine konuşan Louise Warner "Burası, muhteşem bir turizm örneği. Farklı inançlardan insanlar burada buluşarak, birbirleri hakkında bir şeyler öğrenebiliyor" dedi. Diyanet Merkezi Genel Sekreteri Ahmet Aydilek de altı ay içinde, farklı inançlardan 400'den fazla grubun külliyeyi ziyaret ettiğini söyleyerek bu temenniyi doğruladı. "İslamofobiyle mücadele, bizim görevlerimizden biri" diyen Aydilek "Bu nefret mesajları, özellikle seçim döneminde politikacılar tarafından dile getiriliyor. Bunun geçici bir durum olduğunu umuyoruz" ifadelerini kullandı.

MALİYETİ 110 MİLYON DOLAR
Osmanlı Devleti'nin 16'ncı yüzyıldaki görkemli mimarisi örnek alınarak inşa edilen külliye, 110 milyon dolara mal oldu. Diyanet Merkezi, ABD topraklarındaki en büyük İslami merkez olarak da dikkatleri üzerinde topladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyanet merkezi köprü görevinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN