İstanbul’daki zirveye yoğun ilgi

Giriş Tarihi: 20.5.2016
İstanbul’daki zirveye yoğun ilgi

Birleşmiş Milletler tarafından ilk kez düzenlenecek olan ve İstanbul’un ev sahipliği yapacağı Dünya İnsani Zirvesi’ne 70’i aşkını devlet ve hükümet başkanı olmak üzere 125 ülke katılacak

Milli gelirine göre yaptığı insani yardım açısından dünyanın en cömert ülkesi olan , ilk kez düzenlenecek Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak. İstanbul'da 23-24 Mayıs'ta düzenlenecek zirveye 70'i aşkın devlet ve hükümet başkanı düzeyinde olmak üzere 125 ülke katılacak. Zirveye katılacak liderler arasında Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Kuveyt Emiri Sabah Al Ahmed Al Sabah, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Lübnan Başbakanı Tamam Selam da yer alacak. Zirvede, BM Güvenlik Konseyi'nin reforme edilmesi gerektiğine dikkat çekecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'nin insani yardım konusundaki örnek uygulamalarını da anlatacak. Erdoğan, bölgesel ve küresel sorunlara yol açan çatışmaların çözümü için uluslar arası işbirliğinin önemine işaret edecek. Zirvede gerçekleştirilecek ikili görüşmelerde en önemli başlıkları ise Suriye meselesi ve mülteci sorunu olacak. BM'nin ilk kez düzenlediği Dünya İnsani Zirvesi, zirveye aday olan Cenevre ve New York'u geride bırakan İstanbul'da 23-24 Mayıs'ta düzenlenecek. Zirveye 125 ülkeden katılım olacağı, bu ülkelerin 70'i aşkının devlet ve hükümet başkanı düzeyinde temsil edileceği belirtildi.

6 BİN KİŞİ KATILACAK
İnsani yardım alanında önemli bir dönüm noktası olacak zirve, ayrıca, çok sayıda bakan ve üst düzey resmi temsilcinin yanı sıra, uluslararası örgütler, sivil toplum, akademik kuruluşlar, medya, özel sektör temsilcileri ile krizlerden etkilenen toplulukları bir araya getirecektir. Zirveye yaklaşık 6 bin kişinin katılması bekleniyor. Konuk liderlerin iştirakiyle de ayrı bir "Liderler Oturumu" gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, zirve kapsamında devlet, hükümet başkanlarıyla ikili temaslarda da bulunacak.

RAPOR BM'DE SUNULACAK
BM Genel Sekreteri Ban Ki moon'un da katılacağı zirvenin sonunda bir rapor hazırlanacak ve Genel Sekreter Ban ki moon, bu raporu BM Genel Kurulu'na sunacak. Zirve sırasında da hem üye ülkelerden hem de özel sektör ve sivil toplum örgütlerinden taahhütler alınacak. İki günlük zirvede 7 yuvarlak masa toplantısı, 15 özel oturum ve 120 yan etkinlik düzenlenecek. İnsani yardım konusunda 'nin önemli çalışmalara imza atan kurumları olan AFAD, Kızılay ve TİKA'nın da zirvede çeşitli sunumları olacak.

TÜRKİYE'NİN SEÇİLMESİ ULUSLARARASI TOPLUMUN TAKDİRİ
Cumhurbaşkanlığı'ndan zirveyle ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: "Birleşmiş Milletler verilerine göre Türkiye, günümüzde dünyada en çok mülteci barındıran ülkedir. Silahlı çatışmalardan, doğal afetlere ve salgın hastalıklara kadar geniş bir yelpazeye yayılan insani krizlerin mağdurlarına yardım elini uzatan Türkiye, resmi insani yardımın milli gelire oranı dikkate alındığında dünyanın "en cömert" donör ülkesidir. İnsani krizlerin önlenebilmesine yönelik olarak kalkınma odaklı insani yardım sağlayan Türkiye'nin Dünya İnsani Zirvesi'ne ev sahibi olarak seçilmesi, ülkemizce yürütülen etkin insani diplomasinin uluslararası toplum tarafından takdirinin de bir nişanesi olarak görülmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul’daki zirveye yoğun ilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN