Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tanışık köylüleri: Akrabalarımız şehit ilan edilsin

Diyarbakır’ın Sarıkamış Köyü Dürümlü mezrasında meydana gelen da hayatını kaybeden 16 kişinin yakınları, olayda hayatını kaybedenlerin şehit sayılmasını ve geride kalan yakınlarına sahip çıkılmasını istediklerini dile getirdi.

Giriş Tarihi: 20.5.2016 12:08 Güncelleme Tarihi: 20.5.2016 12:35
Tanışık köylüleri: Akrabalarımız şehit ilan edilsin

Diyarbakır merkeze bağlı Sur ilçesi Sarıkamış Köyüne bağlı Dürümlü mezrasında PKK'nın yüklü kamyonu patlatması sonucu 16 kişinin ölümünün ardından Tanışık Köyü'nde taziye ziyaretleri devam ediyor. Olayda 16 yakınını kaybeden Hacı Çelebi Yaman, "Akrabalarımız bilerek ya da bilmeyerek büyük bir faciayı canları pahasına önledi" dedi.

PATLAMADA BİRİNCİ DERECEDEN 10 AKRABASINI KAYBETTİ


Dürümlü Mezrası'nda 12 Mayıs si PKK'lı teröristlerçe patlatılan 15 ton bomba yüklü kamyondan sonra Tanışık Köyüne kurulan taziye çadırına ziyaretler 1 haftadır devam ederken, köylüler yaşadıkları bu acının kolay kolay dinmeyeceğini söyledi. da birinci dereceden 10 yakını ve yine akrabaları olan 6 kişiyi yitiren Hacı Çelebi Yaman, olayın yaşandığı gece köyde yaşamını yitiren Mehmet Mehdi Yaman için kurulan taziye çadırında yasın son günü olduğunu; bu nedenle taziye evinde çok sayıda kişinin bulunduğunu hatırlattı.

"EĞER O GECE KÖYDE TAZİYE OLMASA, BU KADAR KİŞİ BOMBA YÜKLÜ KAMYONUN PEŞİNDEN GİTMEZDİ"

Mehmet Mehdi Yaman, olay gecesi taziye evine telefon geldiğini, bir kamyondan söz edilerek söz konusu kişilerin Seyithan Yakar'a silah çektiğin söylendiğini belirterek, "Biz de bu köyden birine silah çeken kimdir, hırsız mıdır, sarhoş mudur, neyin nesidir diye taziye evinde bulunanlar buldukları araçlarla kamyonun peşinden gittiler. Eğer o gece köyde taziye olmasa, bu kadar kişi bomba yüklü kamyonun peşinden gitmezdi, belki en fazla bir kaç kişi gidebilirdi" dedi.


"BOMBA 10-20 SANİYE GEÇ PATLASA FACİA DAHA BÜYÜK OLURDU"

Köylülerin bomba yüklü olduğunu bilmedikleri kamyonun peşinden gittiğini ve yaşamını yitiren 16 kişinin kamyonun çevresine vardıktan sonra patlama olduğunu söyleyen Hacı Çelebi Yaman da olayı anlatırken şöyle dedi:

"Eğer patlama 10 veya 20 saniye sonra gerçekleşse facia daha büyük olurdu. Çünkü, bir çok kişi yolda iken ve kamyona yetişmeden patlama gerçekleşiyor. Akrabalarımız o kamyonda bomba olduğunu bilse ona bu kadar yaklaşmazdı.

"HAYATINI KAYBEDENLERİN ŞEHİT SAYILMASINI İSTİYORUZ

Biz kimseden bir şey istemiyoruz. Olayda hayatını kaybedenlerin şehit sayılmasını ve geride kalan yakınlarına sahip çıkılmasını istiyoruz. Olayın yaşandığı gece bazı yakınlarımız, bazı basın yayın organlarında terörist ilan edildi. Akrabalarımız bilerek ya da bilmeyerek büyük bir faciayı canları pahasına önledi."

"BİZ BATIDAKİ KARDEŞLERİMİZİN ACISINI HİSSEDERKEN ONLARIN DA BİZİM ACIMIZI HİSSETMELERİNİ İSTİYORUZ"

Soma'da maden faciası yaşandığında köylerinde 3 gün madenciler için yas tuttuklarını da söyleyen Hacı Çelebi Yaman, "Bu ülke topraklarında hep birlikte kardeşçe yaşıyorsak acılarda ortaklaşmalıyız. Biz batıdaki kardeşlerimizin acısını hissederken onların da bizim acımızı hissetmelerini istiyoruz. Acıda ortaklaşmaz isek sorunlarımızı çözemeyiz. Tanıyan tanımayan bir çok kişi ya aradı, ya da taziyemize geldi. Yaşadığımız acı kolay kolay unutulacak bir acı değil. 16 akrabamızdan geriye 4 ceset ve 60 kilo ağırlığında ceset parçalarının konulduğu torbalar kaldı. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tanışık köylüleri: Akrabalarımız şehit ilan edilsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN