Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın umudu İstanbul’da

Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi’ne 70’in üzerinde devlet başkanı ve başbakan ile 50’nin üzerinde bakan katılacak. 23-24 Mayıs’taki zirve, ’nin Suriyeliler için yaptıklarından dolayı İstanbul’da düzenlenecek

Giriş Tarihi: 21.5.2016
Dünyanın umudu İstanbul’da
İlk kez 'de düzenlenecek olan ve küresel insani yardım politikalarının belirleneceği Birleşmiş Milletler (BM) Dünya İnsani Zirvesi için geri sayım başladı. Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştireceği zirveye 70'in üzerinde devlet ve hükümet başkanı ile 50'nin üzerinde bakanın katılması bekleniyor. 'nin 3 milyona yakın sığınmacıyı barındırması ve yardımlar konusunda "en cömert donör" ülke olması nedeniyle zirvenin İstanbul'da yapılmasına karar verilmiştş. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un girişimiyle, BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi'nin organize ettiği zirvede, insani alanda yaşanılan sorunlara çözüm yolları bulunması amaçlanıyor. 23-24 Mayıs günleri gerçekleştirilecek zirve dünya basınının yakın merceği altında. BM Genel Sekreteri ile birlikte ev sahipliği yapılacak zirve, dünya liderlerini ilk kez krizden etkilenen kesimlerle bir araya getirecek. Aynı zamanda insani sistemde etkin rol oynayan sivil toplum, özel sektör ve diğer kesimlerin temsilcileriyle, sistemin geleceğine ilişkin acil sorulara yanıt aranacak.

TECRÜBELER AKTARILACAK
, bu alandaki tecrübelerini ve dünyaya örnek teşkil eden uygulamalarını zirvede uluslararası toplumla paylaşacak. 2016 Dünya İnsani Yardım Zirvesi; daha önce gerçekleşen, 1993 Dünya İnsan Hakları Konferansı gibi önemli küresel toplantılar düzeyinde, uluslararası toplumun ortak kaygıları ve hedefleri için tarihsel öneme sahip bir adım oluşturacak. Türkiye, Suriyeli sığınmacıların yeniden hayata tutunmaları için BM standartlarında 9.5 milyar dolar tutarında bir kaynak harcadı. Uluslararası toplumun, Türkiye'nin bu fedakârlığına katkısı ise yalnızca 462 milyon dolar oldu.

EN CÖMERT ÜLKE TÜRKİYE
Türkiye , 2014 Küresel İnsani Yardım Raporu'na göre dünyada milli gelirine oranla en çok insani yardım yapan ülke olurken, yine aynı rapora göre, son üç yıldır dünyanın en çok insani yardım yapan üçüncü ülkesi haline geldi. Dünyanın en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkesi olan Türkiye, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, Suriyeli sığınmacılara yeni bir hayat sundu. Suriyeli sığınmacıların sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sağlanırken, kayıp bir neslin oluşmaması için Suriyeli çocuklar eğitim sistemine dahil edildi.

'ZİRVE YENİ BİR SAYFA AÇACAK'
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dünya İnsani Zirvesi Sözcüsü Herve Verhoosel ile ortak basın toplantısı düzenledi. Zirvenin her yönüyle yeni bir başlangıcı ifade ettiğini vurgulayan Kalın, "Bu zirve insani yardım rejiminin ele alınması konusunda bir yeni sayfa açacak. Dolayısıyla sadece burada zirveyle sınırlı kalmayacak ele alınan konular, daha sonra devletler kendi ulusal politikaları çerçevesinde taahhütlerde bulunup, hayata geçirmeye çalışacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın umudu İstanbul’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN