Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mazlumlara karşı sorumluluklarımızı unutmamalıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan İnsani Zirvesi konuşmasını yaptı. Erdoğan yaptığı açılış konuşmasında mülteci sorununa dikkat çekerek, "Mazlumlara karşı sorumluluklarımızı unutmamalıyız" dedi.

Giriş Tarihi: 23.5.2016 11:22 Güncelleme Tarihi: 23.5.2016 13:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mazlumlara karşı sorumluluklarımızı unutmamalıyız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 60'a yakın devlet ve hükümet başkanının katılımıyla küresel insani yardım sisteminin masaya yatırılacağı İnsani Zirvesi'nin İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ında katılımcılara hitap etti. Erdoğan, tarihin ilk Dünya İnsani Zirvesi'ne ev sahipliği yapmaktan, bu vesileyle katılımcıları medeniyet ve tarih şehri İstanbul'da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Acının rengi, ırkı, dili, dini olmadığını çok iyi biliyoruz. Bu anlayışla Türkiye, bugün dünyanın 140'ı aşkın ülkesinde insani ve kalkınma yardım faaliyetleri yürütüyor, binlerce projeyi hayata geçiriyoruz. Üç milyonun üzerinde Suriyeli ve Iraklı mülteciyi ülkemizde misafir ediyoruz.

Büyük bir iftiharla belirtmek isterim ki bu iltica, bu sığınma süreci devam etse dahi varil bombalarından kaçan, büyük bir tehditle karşı karşıya kalan ister Suriyeli ister Iraklı olsun, kim olursa olsun kapımızı hiçbir zaman insanlara, insanlığa kapamayacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Eli kanlı diktatörlerin peşini bırakmayacağız"

Mevcut sistem insanlığın acil sorunları karşısında ne yazık ki yetersiz kalıyor. Sorunlara çözüm üretemeyen sistemin yükünü sadece belli ülkeler omuzluyor. Artık bu konuda herkes elini taşın altına koymalıdır. İhtiyaçlar her geçen gün artarken maalesef kaynaklar aynı oranda artmıyor. Buna ilaveten yardımların finansmanında uluslararası toplum açısından bazı sıkıntılar ve sorumluluktan kaçma eğilimleri görüyoruz. Bu zafiyeti en iyi bilen, çok acı bir şekilde bunu tecrübe eden ülke Türkiye'dir. Ülkemizdeki sığınmacılar için yaptığımız harcamalar 10 milyar doları aşmışken, uluslararası toplumun katkıları 455 milyon dolarda kaldı.

DÜNYA İNSANİ ZİRVESİ'NDEN KARELER

"ELİ KANLI DİKTATÖRLERİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

Çocukların ölümüne seyirci kalan sistemde sorun var demektir.. Arabuluculuk çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Biz bu anlayışla eli kanlı diktatörlerin peşini bırakmayacağız bu insanlık suçlarının cezasız kalmaması için elimizden geleni yapacağız. Mazlumlara daha fazla yardımcı olacağız. Türkiye, TİKA, Türk Kızılayı ve diğer kurumlarıyla insani yardım politikası ile bir yardım politikası sunuyor... Ülkemizdeki sığınmacılar 10 milyar doları geçen harcama yaptık Ben Dünya İnsani Zirvesi'nin bir dönüm noktası olmasını istiyorum. Sorumluluklarımızı bir an olsun aklımızdan çıkarmamalıyız.

"Sığınmacılar için harcamalarımız 10 milyar doları geçti"

DÜNYA İNSANİ ZİRVESİ BAŞLADI

"İNSANİ ARAŞTIRMA MERKEZİNİ AÇTIK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 60'a yakın devlet ve hükümet başkanının katılımıyla küresel insani yardım sisteminin masaya yatırılacağı Dünya İnsani Zirvesi'nin İstanbul Kongre Merkezi'ndeki açılışının ardından, katılımcı hükümet başkanlarına hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, "İnsani araştırma merkezini açtık" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti: Adaletli, hızlı, şeffaf ve hesap verebilirlik ilkesi doğrultusunda çalışan bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Güvenlik Konseyinin temel işlevini yerine getirebilmesini temin edecek bir reforma tabi tutulması aciliyet arz ediyor. Bilhassa veto hakkının kullanımının sınırlandırılması yönünde ortaya konulan girişimleri desteklemeyi sürdüreceğiz.

"ZİRVE SONUÇLARINI DİKKATE ALARAK, ARA BULUCULUK FAALİYETLERİNİN İNSANİ BOYUTLARINI GÜÇLENDİRECEĞİZ"

"Dünya İnsani Zirvesi'nin sonuçlarını da dikkate alarak, ara buluculuk faaliyetlerinin insani boyutunu güçlendirmek üzere çalışacağız. Ayrıca sorunların diyalogla çözümü için birçok ülkeyle başlattığımız üçlü iş birliği mekanizmaları önceliklerimizden biri olmaya devam edecek. Çatışmalara neden olan saikleri ortadan kaldırmaya odaklanmayı sürdüreceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Adil Yük paylaşımı istiyoruz"

"KARARLI, HIZLI, ŞEFFAF VE HESAP VEREBİLİRLİK İLKESİ DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞAN BİR GÜVENLİK KONSEYİNE İHTİYACIMIZ VAR"

Türkiye olarak Sayın Genel Sekreterin 'Siyasi liderlik' başlığı altında belirlediği 5 temel taahhüdün tamamına destek veriyoruz. Bu çerçevede ilk olarak şu hususu vurgulamak istiyorum. Çatışma riski barındıran ihtilafların zamanında tespiti, bunlara vakitlice ve etkin şekilde müdahale edilebilmesi ve önlenebilmesi için kritik öneme sahiptir. Bunun için de kararlı, hızlı, şeffaf ve hesap verebilirlik ilkesi doğrultusunda çalışan bir Güvenlik Konseyine ihtiyacımız bulunuyor.

Dünya İnsani Zirvesi müthiş bir canlandırmayla başladı!

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BM GENEL SEKRETERİ BAN İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Dünya İnsani Zirvesi kapsamında bir araya geldi. İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin "Çatışmaları Önlemek ve Bitirmek İçin Politik Liderlik" konulu 1. Yüksek Düzeyli Yuvarlak Masa Toplantısı'na katılan Erdoğan ve Ban, daha sonra baş başa görüştü. Yaklaşık yarım saat süren görüşme basına kapalı gerçekleşti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE KONUK LİDERLER AİLE FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mazlumlara karşı sorumluluklarımızı unutmamalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN