Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görev ’ın

Giriş Tarihi: 23.5.2016
Görev Yıldırım’ın
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı seçilen Binali 'ı, 65' Hükümet'i kurmakla görevlendirdi. Erdoğan, AK Parti Kongresi'nin ardından, önce 64'üncü Hükümet'in Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladı. Davutoğlu, Erdoğan'a istifasını sundu. Yaklaşık yarım saat süren kabulün ardından Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Erdoğan'ın, Davutoğlu tarafından sunulan Bakanlar Kurulu'nun istifasını kabul ettiğini, kendisinden yeni hükümet kurulana kadar göreve devam etmesini istediği belirtildi.

GÖRÜŞME BİR SAAT SÜRDÜ
Davutoğlu'nun istifasının ardından Erdoğan, AK Parti'nin yeni genel başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Erdoğan'ın, Yıldırım'a 65'inci Hükümet'i kurma görevini verdiği bildirildi. Erdoğan, yaklaşık bir saat görüştüğü Yıldırım'ı "Hoş geldiniz" diyerek karşıladı. Yıldırım'a yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan, "Allah mahcup etmesin, inşallah" ifadesini kullandı. Yıldırım da "Allah razı olsun" karşılığını verdi.

MKYK'YI TOPLAYACAK
Yıldırım'ın kabine listesini sunması ve Erdoğan'ın da onaylamasının ardından, 65'inci Hükümet'in kurulma sürecinde gözler TBMM'ye çevrilecek. Önce hükümet programı TBMM Genel Kurulu'na sunulacak. İki tam gün geçtikten sonra da program üzerinde görüşmeler yapılacak. Ardından iki tam gün geçtikten sonra da Genel Kurul'da güven oylaması yapılcak. Bu arada Yıldırım'ın, bugün saat 13.00'te yeni MKYK ile ilk toplantısını gerçekleştireceği kaydedildi.

'ÇARPIKLIK GİDERİLMELİ'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Kongresi'ne bir mesaj gönderdi. Erdoğan, ayakta dinlenen ve dakikalarca alkışlanan mesajında şunları kaydetti:
Cumhurbaşkanı yemini ettiğim gün, AK Parti ile hukuki bağım kesilmiş olabilir, ama sizlerle gönül bağım hiçbir zaman kesilmedi, inşallah hiçbir zaman da kesilmeyecek.
Önümüzdeki dönemde yeni anayasa ve yeni yönetim sistemi arayışları çerçevesinde Cumhurbaşkanı ile siyasi kadrosu arasındaki işbirliğini olumsuz etkileyen bu çarpık uygulamanın giderileceğine inanıyorum.
Kaderi ülkenin kaderiyle özdeşleşen AK Parti için bu kongreyi bir güç ve motivasyon tazelenmesi olarak görüyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görev Yıldırım’ın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN