‘Doğu’ya sırt dönmeden yönümüzü Batı’ya çevirdik’

Giriş Tarihi: 24.5.2016
‘Doğu’ya sırt dönmeden yönümüzü Batı’ya çevirdik’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Dünya İnsani Zirvesi kapsamında düzenlenen "Kadın ve Çocuk Ekseninde İnsani Yardım Perspektifi" başlıklı özel oturumda konuştu. Emine Erdoğan özetle şunları söyledi:
Üzerinde yaşadığımız yerküre ne yazık ki 21. yüzyılın bütün gelişmişlik ve medeniyet iddialarına rağmen, insani açıdan büyük krizler yaşıyor. Her şeyden önce 1 milyar civarında insanın açlıkla karşı karşıya olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yılda 10 milyon insan açlıktan ölüyor. Buna karşılık, her yıl 1.3 milyar ton gıda israfı yapılıyor. Bu çelişkileri sorgulamalıyız.
Zalim bir devlet başkanının idaresi altında, son 5 yılda 500 binden fazla insan öldü. 6.5 milyon insan yerinden edildi. Çocuklar ve kadınlar canlarını kurtarmak için çaresizce denizlere açıldı. Fakat uluslararası kamuoyu sadece seyretmekle yetindi. Mülteci meselesi tüm dünyanın çözülemez bir sorunu haline geldi. Oysa sorun, temel bir insanlık meselesiydi.
, tamamen kendi öz kaynaklarından 10 milyar dolar harcama yaptı. Sivil toplum kuruluşlarımızın ve vatandaşlarımızın bireysel yardımları hesaba katıldığında bu rakam, 20 milyar doları buluyor. Buna karşılık, zengin ülkeler, Suriyeli mültecilerin yalnızca yüzde 1.4'ünü kabul etti. Hümanist söylem lafta kaldı.
Dünya yönetilemez bir noktaya doğru sürükleniyor. Savaşın yıkıcı etkisi, sadece patlayan bombalar ve sıkılan kurşunlardan ibaret değil. Savaş sırasında her açıdan istismar edilen kadınlar ve çocuklar, yaşamlarını ağır psikolojik travmalarla sürdürmek zorunda kalıyorlar. İnsan onuruna yakışır bir siyasal ve ekonomik sistem kurmak durumundayız.
çok yönlü bir uluslararası politika izlemektedir. Doğu'ya sırtını dönmeden yönünü Batı'ya çevirmiştir. Çok kutuplu dünyada özellikle Afrika'yı ihmal etmemektedir. Afrika'nın sorunlarına 'Afrika çözümleri' ilkesiyle yapılan yardımlar, balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek şeklindedir. Afrikalı kadınların el emeği ürünlerini, hak ettiği değerde, kâr amacı gütmeksizin Türkiye'de pazarlanacak. 25 Mayıs Afrika Günü'nde Ankara'da "Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi" açılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Doğu’ya sırt dönmeden yönümüzü Batı’ya çevirdik’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN