Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Hükümetin kurulması kısa sürede hallolur’

AK Parti Genel Başkanı , bugün yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunacak. , “Kimse merak etmesin, hükümetin kurulması kısa sürede hallolur” dedi.

Giriş Tarihi: 24.5.2016
‘Hükümetin kurulması kısa sürede hallolur’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 65. Hükümet'i kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı , çalışmalarına hızlı başladı. Partinin en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nu (MKYK) toplamak üzere AK Parti Genel Merkezi'ne gitmek için evinden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan , hükümetin ne zaman kurulacağına ilişkin soruya "Cumhurbaşkanımız dönünce görüşme yaparız, ondan sonra ne gerekiyorsa yaparız" karşılığını verdi.

YENİ KABİNEYİ SAAT 10.00'DA SUNACAK
Yıldırım, hükümet kurma sürecinin uzayabileceğine yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine, "Niye uzasın? Onların nasıl yapılacağı belli. Önce hükümetin kuruluşu, Bakanlar Kurulu'nun belli olması, sonra Meclis'te programın okunması, daha sonra programın müzakeresi ve güven oylaması. Takvim çok net. İlk defa hükümet kurulmuyor. Kabine listesi hazırlanıyor. Cumhurbaşkanımız (Ankara'ya) dönünce görüşme yaparız, ondan sonra ne gerekiyorsa yaparız. Merak etmeyin kısa sürede hallolur inşallah" dedi. Yıldırım'ın başkanlığında toplanan MKYK 3 saat sürdü. AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım yeni kabine listesini bugün saat 10.00'da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunacak. Yıldırım'ın hiç vakit kaybetmeden öğleden sonra da hükümet programının görüşmelerine 'de başlaması bekleniyor. Takvime göre hükümet programının okunması bugün tamamlanacak. Binali Yıldırım'ın, bugün Merkez Yürütme Kurulu'nu (MYK) da açıklaması bekleniyor. Anayasa gereği hükümet programı üzerinde görüşmeler yapılabilmesi için iki tam gün geçmesi gerekiyor. Yarın ve perşembe günü Meclis'in çalışmaması, hükümet programı üzerindeki görüşmelerin cuma günü yapılması planlanıyor. Güvenoylamasının ise pazar günü yapılması bekleniyor. Hükümet programının bu kadar sıkışık takvimde yapılmasının nedeni ise Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 28 Mayıs'ta Diyarbakır'ı ziyaret edecek olması. Erdoğan ve Yıldırım PKK'nın hain saldırısında 16 vatandaşın hayatını kaybettiği Sur ilçesindeki Tanışık köyünü ziyaret edecek AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım dün ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. 1.5 saat süren görüşmede hükümetin genel işleyişi ve devam eden süreçler üzerinde istişarelerde bulunuldu.

CUMHURBAŞKANI'YLA BİR ARAYA GELDİ
Yıldırım, parti genel merkezinde hükümet programı ve kabine listesi üzerine yaklaşık 6 saatlik bir toplantı yaptı. Toplantı akabinde saat 01.25'te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçen Yıldırım, İstanbul'dan Ankara'ya dönen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Hükümetin kurulması kısa sürede hallolur’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN