Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Kimseyi geride bırakmamalıyız’

Genel Sekreteri Ban Ki-moon: 2020’ye kadar kendi ülkesinde yerinden yurdundan edilmiş olan bu insanlara bir çözüm bulalım ve mültecilere daha iyi fonlar tahsis edelim. Artık insani ihtiyaçlara son verelim

Giriş Tarihi: 24.5.2016
‘Kimseyi geride bırakmamalıyız’
Birleşmiş Milletler () Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İnsani Zirvesi'nin oturumunda konuştu. Ban Ki-moon mülteci sorununun mutlaka çözülmesi gerektiğini belirttiği konuşmasında şunları söyledi:

130 MİLYON KİŞİ YARDIMA MUHTAÇ: Küresel insani eyleme bugüne kadar hiç görülmemiş şekilde ihtiyaç var. Rekor sayıda insan, 130 milyon kişi hayatta kalabilmek için yardıma muhtaç. İhtilaftaki taraflar uzun zamandır uygulanan savaşlarda uluslararası insani hukuk yasalarını ihlal ediyorlar. Bugün doğal afetler de daha sıklıkta yaşanıyor ve daha fazla zarar veriyor.

FONLARIN YÜZDE 80'İ: 150 farklı ülkeden 23 bin kişiyle istişare yaparak gündem maddeleri tespit edilmiştir. Dünya İnsani Zirvesi işte bu benzersiz kapsayıcı formatta düzenliyoruz. Önümüzdeki 2 gün içinde dünyadaki bütün insanlar 5 alanda kararlılık için bize bakıyor. İhtilafların önlenmesi için daha fazlasını yapmalıyız. Çünkü insani fonların yüzde 80'i bu ihtilaflara ayrılmakta. Bunun için de daha fazla siyasi irade ve kararlılık gerekmekte. Sivillerin korunması çok önemli.

GERİDE BIRAKAMAYIZ: Hiçbir kimseyi geride bırakmamalıyız. 2020'ye kadar kendi ülkesinde yerinden yurdundan edilmiş olan insanlara bir çözüm bulalım ve nihayet mültecileri uzun vadeli ve daha iyi fonlar tahsis edelim. Artık insani ihtiyaçlara son verelim. Artık daha fazla insani örgüt birlikte çalışmalı. İnsaniyete yatırım yapmalıyız. Yerel insanlar ve toplumlara doğrudan fonlar tahsis edilmeli.

GELECEĞİN MİMARİSİ: Son hafta içinde Ekvador'da depremde yüzlerce insan öldü, binlerce kişi Suriye'de bombalandı ve kaçmak zorunda kaldı, milyonlarca kişi de Afrika'da açlıktan öldü. Yaşam topyekun değişiyor, sevdiklerimiz bir günde kaybediliyor, gelecekler tahrip ediliyor, hastalıklar bütün dünyaya yayılıyor. Genç kuşaklar da yollarını kaybetmiş hissediyorlar kendilerini. Bazı insanlar için para, şöhret, güç, kaba kuvvet çok önemli olabilir ama biz burada adaleti, umudu temsil ediyoruz. Ortak bir geleceğin mimarisini yapmaya çalışıyoruz. Sadece insanları hayatta tutmak için değil, ama insanlara hayatta kalma ve onur içinde yaşama imkanını da vermeliyiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kimseyi geride bırakmamalıyız’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN