Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayasofya’da Fetih Namazı, Kocaeli’nde Fetih Kutlaması

Giriş Tarihi: 25.5.2016 15:15 Güncelleme Tarihi: 25.5.2016 15:39
Ayasofya’da Fetih Namazı, Kocaeli’nde Fetih Kutlaması

AGD tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen ’un Fethi kutlamaları, bu yıl da Ayasofya Camii’nde sabah namazı kılınması ile başlayacak. Aynı gün saat 17.00’da da Kocaeli İsmet Paşa Stadyumu’nda İstanbul’un Fethi, çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

'nin 563'ncü yılında gerçekleştirecekleri etkinliklerle ilgili açıklama yapan Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, "563 yıl önce gerçekleşen 'un Fethi, öncelikle İslam'ın yani hakkın batıla galibiyetine en güzel bir timsaldir. İstanbul, İslam coğrafyasının bağımsızlığının garantörü olmuş bir merkezdir. Filistin, Bosna, Çeçenistan, , Eritre, Moro, Arakan başta olmak üzere dünyanın birçok mazlum halkı ve ülkesi hep İstanbul'a dair bir umut beslemişlerdir. Çünkü yeryüzünde akan kanın durması, huzur ve barışın tesis edilmesi İstanbul'umuzun yeniden dünyaya yön vermesi ile mümkündür" dedi.

AYASOFYA'DA FETİH NAMAZI

Türkiye'nin dört bir yanından gelecek on binlerce kişiyle Ayasofya Camii önünde sabah namazı kılacaklarını belirten Turhan, "28 Mayıs Cumartesi sabahı saat 04.00'da sabah namazı için Ayasofya Meydanı'nda buluşacağız. Yüreğinde fetih şuuru ve aşkı olan yüz binlerin katılımıyla sabah namazını bu meydanda eda edeceğiz" dedi.

Ayasofya'nın İslam dünyası için önemli bir sembol olduğunu dile getiren Turhan şunları söyledi: "İstanbul'umuz nasıl hakkın batıla üstünlüğünün timsali olmuş bir şehirdir. Aynı şekilde Ayasofya Camii de İstanbul'umuzun fethinin sembolüdür. İslam'ın Avrupa'daki varlığının tacıdır. İstanbul'un İslam şehri oluşunun en kadim nişanesidir. Fatih Sultan Mehmet'in vakfıdır. Ayasofya'nın müzeye dönüştürülmüş olması kendini bu coğrafyaya, bu coğrafyayı da kadim bir medeniyetin fütuhat anlayışına bağlayan herkes bu mahzunluğu yüreğinde hissetmektedir. Ayasofya Camii'nin açılması talebinin ne Sultan Ahmet Camii'nin ne de Firuz Ağa Camii'nin cemaate yetip yetmemesiyle bir ilgisinin olmadığını bu coğrafyanın tarihine duyarlı olan herkes bilmektedir. Ayasofya'nın gerçek hükmü şahsiyetine kavuşturulması, hem Fatih'e bir vefadır, hem de İslam'ın bu coğrafyadaki belirleyiciliğinin bir teminatıdır."

İSTANBUL'UN FETHİ İNSANLIĞIN HAYRINA HİZMET ETTİ

İstanbul'un fethinin önemine vurgu yapan Turhan, "Bu yıl İstanbul'un Fethi'nin 563. yıldönümüdür. 563 yıl önce gerçekleşen İstanbul'un Fethi, öncelikle İslam'ın yani hakkın batıla galibiyetine en güzel bir timsaldir. İstanbul'un Fethi ikinci olarak yeryüzünde adaletin zulüm karşısında hakimiyetini perçinlemiştir. Bu muhteşem fetih üçüncü olarak İslam'ın Avrupa'daki varlığına teminat olmuştur. İstanbul'un Fethi beşinci olarak inanmış bir kumandanın ve onun inanmış askerlerinin karşısında hiçbir engelin dayanamayacağını göstermiştir. Aynı şekilde bu fetih, inancın emrindeki teknolojinin kana, gözyaşına ve katliama sebep değil, bilakis insanlığın hayrına vesile olacağının da bir göstergesi olmuştur" şeklinde konuştu.

DÜNYAYA YÖN VERDİ

İstanbul'un bir zamanlar dünyaya yön verdiğini ifade eden Turhan, "İstanbul, modern zamanların ortaya çıkardığı herhangi bir metropol kent değildir. İstanbul, dünyanın gidişatına yön vermiş, İslam alemine payitahtlık yapmış, İslam birliğinin ve İslam kardeşliğinin timsali olmuş bir şehirdir. İstanbul, Mekke'nin, Medine'nin ve Kudüs'ün teminatı olmuş bir beldedir. İstanbul, Endonezya'dan Fas'a İslam coğrafyasının bağımsızlığının garantörü olmuş bir merkezdir. Nitekim İstanbul'un zayıfladığı bir dönemde de tüm İslam dünyası emperyalist işgallere açılmıştır. Filistin, Bosna, Çeçenistan, Afganistan, Eritre, Moro, Arakan başta olmak üzere dünyanın birçok mazlum halkı ve ülkesi hep İstanbul'a dair bir umut beslemişlerdir. Çünkü yeryüzünde akan kanın durması, huzur ve barışın tesis edilmesi İstanbul'umuzun yeniden dünyaya yön vermesi ile mümkündür. İşte böyle bir öneme haiz İstanbul'umuzun fethinin 563. yıldönümünde düzenlediğimiz bu kutlamalar, tüm İslam alemi için yeni bir kutlu yürüyüşün ayak sesleridir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayasofya’da Fetih Namazı, Kocaeli’nde Fetih Kutlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN