Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da yargılanacak

Giriş Tarihi: 26.5.2016
Belçika'da yargılanacak

mahkemesi, Sabancı suikastının faillerinden DHKP-C’li terörist Fehriye Erdal’ın, ’de işlediği suçlardan dolayı ’da yargılanmasına karar verdi

Brugge mahkemesindeki duruşmaya ev hapsindeyken kaçan Fehriye Erdal katılmadı. Savcı, mahkemede Erdal'ın Özdemir Sabancı'nın yanı sıra Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'nin öldürülmesiyle ilgili 'da yargılanması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Her iki tarafın da avukatlarını dinleyen hakim, Erdal'ın gıyabında yargılanmasına karar verdi. Buna göre Erdal, jürisiz Brugge Ağır Ceza Mahkemesi'nde cinayetten yargılanacak. Erdal'ın avukatlarının Brugge Ağır Ceza Mahkemesi'nin vereceği ağırlaştırılmış hapis cezasına ancak usulden itiraz etme hakkı olacak. Suçlu bulunması durumunda Erdal'ın 20 yıla kadar hapis cezası alması öngörülüyor.

AKKOL CEZAEVİNDE
İşadamı Sabancı ile Toyotasa Genel Müdürü Görgün ve sekreter Hasefe, 9 Ocak 1996'da DHKP-C'li teröristler tarafından İstanbul Sabancı Center'da öldürüldü. Cinayetin Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından işlendiği tespit edildi. Duyar yakalanıp hapse atıldı ve 1999'da hapishanede öldürüldü. Erdal ve Akkol ise kaçmayı başardı. Yunanistan'da yargılanıp serbest bırakılan Akkol ocak ayında 'ye yasa dışı yollardan girince yakalandı.

AMA ERDAL KAYIP!
Erdal 1999'da 'nın Knokke kentinde kaldığı apartmanda yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanıp yargılandı. Bir yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra ev hapsine alınan Erdal, Mart 2006'da firar etti. Belçikalı yetkililer, ertesi yılki duruşmada, hakkında beraat kararı verilen Erdal'ın nerede olduğunu bilmediklerini öne sürüyor.

TÜRKİYE DE KENDİSİ YARGILAYACAK
Belçika'nın Paris'teki terör saldırısına karışmakla suçlanan Ahmet Damani'nin halen tutuklu bulunduğu Türkiye'den geçen aralık ayında iadesini istediği, ancak Türkiye'nin, Antalya'da gerçekleştirilen G20 toplantısı sırasında bir saldırı gerçekleştirmeyi planladığı sanılan Damani'yi, yargılanıp cezasını çekmeden sınır dışı etmeyeceği belirtildi. La Derniere Heure gazetesinin sitesinde yer verdiği habere göre, Fas kökenli Belçika vatandaşı Ahmet Damani, karışmakla suçlandığı Paris'deki kanlı terör saldırılarından birkaç gün sonra Türkiye'de gözaltına alındı. Ancak Damani'nin "orta vadede Belçika'ya sınır dışı edilmeyeceği" bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belçika'da yargılanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN