Amaçları kışkırtmaktı

Giriş Tarihi: 27.5.2016
Amaçları kışkırtmaktı
Fransız dergisi Charlie Hebdo'nun peygamberimiz Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatürünü köşelerinde yayımlayan Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'nın, "basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçundan ikişer yıl hapis cezasına çarptırıldığı kararın gerekçesi landı.

DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ OLAMAZ
2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Abdurrahman Orkun Dağ tarafından hazırlanan 199 sayfalık gerekçeli kararda, "Avrupa ülkesi Fransa' da yaşanan böyle bir olayın ardından çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde aynı karikatürlerin yayımlanmasının sonuçlarının ön görülememesi mümkün değildir. Bu aşamada karikatürün yayımlanmasında herhangi bir kamu yararı bulunmadığı gibi düşünce özgürlüğü kapsamında da değerlendirilmesi de mümkün değildir. Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan bu karikatürlerden sonra gazetenin İstanbul ili Şişli ilçesinde bulunan yönetim binasının önünde gösteriler olmuştur. Dolayısıyla bu gösterilerle mevcut karikatürün yayınlanmasına tepki toplumsal harekete dönüşmüştür. İslam Peygamberinin herhangi şekilde tasvir veya seslendirmesinin hakaret olarak algılanacağını bu durum TCK'nın 216'ıncı maddesinde belirtilen "dini değerler" kriterlerine dahildir. İnsanlar yayından hemen sonra 81 ilin 47'sinde ve bazı illerde birden fazla ilçede tepkilerini toplu olarak ortaya koymuşlardır. Burada tahrik edilenler yani peygamberlerinin resmedilmesini kabul edemeyenler bir çok yerde harekete geçmiş yani tahrik olmuş toplu tepkilerini dile getirmişlerdir. İşte bu toplumsal barışı bozmaya namzet açık ve yakın bir tehlikedir. Bu durumda iken sanıkların bu çizimi yayınlamalarının barışçıl bir yaklaşım olduğu söylenemez. Bilakis sanıkların yazılarında yer alan bu ifade biçimi olarak uygunsuz ve başlı başına zaten bizatihi kışkırtıcıdır" denildi.

NEDEN İNDİRİM YAPILMADI?
Kararda, ceza konusunda neden indirim ve erteleme yapılmadığı ise şöyle açıklandı: Sanıklar o resimleri koymadan da ifade özgürlüğü çerçevesinde köşe yazılarını verebilirdi. Ve yine sanıklar eğer buna rağmen yukarıdaki mantık ile dergi kapağını koymak konusunda bir tercihte bulunuyor ise o halde onları buna iten sebebin arkasında olası kast vardır. Sanıklar muhtemel tepkiyi ön görmüş ancak geri adım atmamışlardır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amaçları kışkırtmaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN