Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi provokasyonu 3’üncü yılında

Giriş Tarihi: 30.5.2016
Gezi provokasyonu 3’üncü yılında

Türkiye’yi yangın yerine çeviren Gezi’nin 3. yıldönümünde, provokasyonun ülkeye verdiği zarar hafızalarda tazeliğini koruyor

30 Mayıs 2013'te Taksim Gezi Parkı'ndaki çalışmaları engellemek için iş makinasının önüne geçen BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, o günlerin en büyük şovunu yaptı. Şimdilerde orman yakan terör örgütü PKK'ya sırtını dayayan partinin milletvekili Önder, sözde ağaç sevdasıyla insanları provoke etti.

ÇADIR YAKMADA PARALEL PARMAĞI:
Eylemci çadırlarının yakılmasıyla başlayan olaylar haftalarca sürdü. Çadırların yakılmasında paralel çetenin parmağı vardı. "Polis şiddeti" fotoğrafları da hainlerin mizanseniydi. Yakın mesafeden biber gazı sıkma sahneleri bu tertiple ortaya çıktı.

MESELE SADECE AĞAÇ DEĞİL:
Darbe heveslisi sanatçılar, akademisyenler de eylemcilere destek verdi. Oyuncu Mehmet Ali Alabora, Gezi olayları esnasında Twitter'dan paylaştığı,"Hâlâ anlamadınız mı, mesele sadece ağaç değil" mesajı gerçek amacı özetliyordu. Taksim'de duvarlarda Recep Tayyip Erdoğan'a ve ailesine yönelik ağır küfürler de eylemcilerin gözünün ne kadar döndüğünün göstergesiydi. Ancak Doğan medyası ısrarla bu küfürlü duvar yazılarını 'espri' diye niteledi. Böylece eylemcilerin motivasyonunu artırmaya, henüz sokağa çıkmayanları sokağa çekmeye yönelik çirkin bir algı operasyonunu devreye soktu.

CNN 24 SAAT CANLI YAYIN YAPTI:
'deki olayları büyük bir ustalıkla gizleyen ABD, İngiliz ve Alman medyası da 7 gün 24 saat boyunca Gezi Parkı'ndaydı.

GEZİ BİR DARBE KALKIŞMASIYDI:
İlk başlarda "doğa hassasiyeti" algısıyla öne çıkan olaylar, kısa sürede yurda yayıldı asıl amaç da çok geçmeden ortaya çıkmıştı: Hükümetin istifası. Mısır'da olduğu gibi bir darbe hesabı yapıldığı da iddialar arasındaydı.

KİRLİ İTTİAKTA CHP DE VARDI:
O günlerde henüz sırtını nereye yasladığını açık etmeyenlerle birlikte, Cumhuriyet Halk Partisi de oradaydı. Kepçelerin önüne ilk onlar yattı, kameralara onlar şov yaptı. 'Atatürk'ün izindeyiz' diyenler ile Öcalan posterleri taşıyanlar ve Türk bayrağı yakanlar aynı cephede bir araya geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi provokasyonu 3’üncü yılında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN