Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kiminle ittifak yapacağını seç

Gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ABD’ye “Kiminle ittifak yapacağına karar ver. mi, YPG, PYD mi” mesajı gönderdi

Giriş Tarihi: 1.6.2016
Kiminle ittifak yapacağını seç

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Ankara'da, gazete ve televizyonların temsilcileri ile bir araya geldi. ABD'ye "Kiminle ittifak yapacağına karar ver. mi, YPG, PYD mi" mesajı gönderen Kurtulmuş, ve ABD özel kuvvetlerinin Suriye'de ortak operasyon yapmasıyla ilgili olarak da, "Bıçağın kemiğe dayandığı nokta olarak bunu görmek lazım. Verilmiş bir karar, uygulamaya alınmış bir plan yok" yanıtını verdi. Kurtulmuş'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

ABD KİMİNLE İTTİFAK YAPACAĞINA KARAR VERMELİ: 'nin Münbiç'in ele geçirilmesi ile ilgili düşüncesi bellidir. ABD'nin de çok açık söyleyeyim, vereceği bir karar var. Türkiye gibi uzun yıllardan NATO kapsamında müttefik olduğu bir ülkeyle mi ittifakını sürdürecek yoksa Türkiye'ye karşı olduğu bilinen YPG, PYD gibi güçlerle yeni ittifaklar mı geliştirecek?

ALINMIŞ BİR KARAR YOK: (Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 'Amerikan ve Türk özel birliklerinin Cerablus hattında ortak operasyon yapabileceğine ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine) Böyle bir teklifin masada olduğunu biliyoruz. Çok zor durumda kalınırsa burada DAEŞ'e karşı bir ortak mücadele yapılabilir. Bıçağın kemiğe dayandığı nokta olarak bunu görmek lazım. Verilmiş bir karar, uygulamaya alınmış bir plan yok.

ANA TERCİH BAŞKANLIK SİSTEMİ: Bizim ana tercihimiz başkanlık sistemidir. Anayasa teklifimiz son şekle doğru geliyor. Parlamentoda anayasa değişikliği için diyalog sürecini açık tutmaya gayret ederiz. Milletvekilleri bağımsız olarak grup kararı olmaksızın oy verecekler, 367'yi bulacağımıza inandığımız zaman parlamentoya gelir bu. Bulamazsak 330'u bulursak, millete gider dolayısıyla bir süreç işler.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI KARARI YOK: Eğer başkanlık sistemi ile ilgili bir sürecin olmayacağı görülürse belki o zaman partili cumhurbaşkanlığı gündeme gelebilir. Partili cumhurbaşkanı süreci rahatlatmak bakımından belki düşünülecek bir şeydir ama yönde alınmış henüz bir karar yok.

SÖZÜMÜN BİR KISMINI ALMIŞLAR: (Yüksek yargı başkanlarına ilişkin açıklaması) Oradaki bir cümleyi, 'Sarhoşsanız namaza yaklaşmayın' var ya, 'Sarhoşsanız' kısmını atarak 'namaza yaklaşmayın' şeklinde almışlar. Anayasa'nın 104. Maddesi'ni hatırlattım. 104. Madde'ye göre Cumhurbaşkanı malum bütün devletin organlarının ahenk içerisinde çalışmasını gözetir, bundan sorumludur. Çözüm gözetmek anlamındadır.

DIŞ POLİTİKADA YENİ DÖNEM 4 ÖNEMLİ ADIM
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "dış politikada bazı değişiklikler mi olacak" sorusunu yanıtlarken, dört alanda ciddi adımlar atmayı planladıkları mesajı verdi ve bunları "Suriye-Irak, Rusya, AB ve İsrail" ile ilişkiler olarak sıraladı. "Yeni dönemde Ruslarla uçak düşürülme kriziyle ortaya çıkan ilişkilerin düzenlenmesini arzu ederiz" diyen Kurtulmuş, iki ülkeden son dönemde gelen açıklamaların yumuşama belirtisi olduğunu bildirdi.

PARALEL İÇİN DÜZENLEMELER YAPILACAK
Kurtulmuş, MGK'nın paralel yapıyı "terör örgütü" olarak kabul etmesi için "Bu örgütle mücadelede yeni bir safhadır, yeni bir anlayıştır" dedi. Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nun gerekli genelge, yönetmelik, yasal düzenlemeler yapacağı mesajı verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kiminle ittifak yapacağını seç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN