Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den flaş Gülen açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Gülen hareketini, ABD'nin terör örgütü olarak görmediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 2.6.2016 08:52 Güncelleme Tarihi: 2.6.2016 11:17
ABD'den flaş Gülen açıklaması

Kirby, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin "Türkiye resmi olarak Gülen hareketini terör örgütü ilan etti. Bu topluluğun lideri burada, 'de yaşıyor. Bu harekete karşı ABD'nin duruşu nedir, destekliyor musunuz? Terör örgütü olarak görüyor musunuz?" sorusuna verdiği yanıtta, ABD'nin Gülen hareketini terör örgütü olarak görmediğini belirtti. Kirby, "Gülen hareketi, yabancı bir terör örgütü olarak tanımlanmamıştır. Bu konudaki haberleri gördük, konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için, bu kararı alan Türk hükümetine sormanız gerek" diye konuştu.

"BİZ ONLARI TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMÜYORUZ"

Kirby, "Türkiye'nin sizi bir değil, iki terör örgütüne destek vermekle suçlamasından endişe duyuyor musunuz?" sorusuna "Türkiye'nin bu konuda nasıl tavır takınacağı Türk yetkililere kalmış. Biz onları terör örgütü olarak görmüyoruz" karşılığını verdi.

GÜLEN'İN İADESİ

Kirby, "Fethullah Gülen için resmi bir iade talebi oldu mu" sorusuna verdiği yanıtta da, "Bildiğiniz gibi biz iade konularına ilişkin açıklamalarda bulunmayız, bunu yapmayız" diye konuştu.

ABD SİLAHLARI NUSAYBİN'DEN ÇIKIYOR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den flaş Gülen açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN