Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özdemir’e Tokatlılar’dan büyük öfke!

Meclisi’nin 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelendiren tasarısına ‘evet’ oyu kullanan Türk asıllı vekiller Özdemir, Özoğuz ve Mutlu’ya memleketlileri tepki gösterdi

Özdemir’e Tokatlılar’dan büyük öfke!
Parlamentosu'nun hazırladığı sözde Ermeni soykırım tasarısı kabul edilirken, tasarıya 'evet' oyu veren Türk asıllı vekillerden Cem Özdemir'in Tokat'ın Pazar ilçesine bağlı Kaledere köyünde yaşayan hemşehrileri sert tepki gösterdi. Kafkas göçmeni bir ailenin çocuğu olan Özdemir'in babası Abdül Özdemir'in, 1960'larda 'ya işçi olarak gittiği öğrenildi. Cem Özdemir'in köyüne en son 12 yıl önce geldiği öğrenilirken, köyde yaşayan Emir Hekim (78) "Türk vatandaşlığını unutup 'Türkiye soykırım yaptı' diyormuş. Türkler ne soykırımı yapmış" dedi. Özdemir ailesinin komşusu olan Asiye Öz ise, "Niye köyüne, Türkiye'ye sahip çıkmadı. Çok ayıp etti" diye konuştu. Eğitim-Bir-Sen Tokat Şube Başkanı Şaban Ceylan ise, "Yıllardır üzerinde dostluk anlayışı ifade etmeye çalıştıkları bu ilişkiler, bu kararın geçmesi ile ciddi manada zarar gördü" dedi. Tasarıya evet oyu veren Türk asıllı milletvekillerinden Yeşiller Partisi'nden Özcan Mutlu'nun memleketi Gümüşhane'nin Kelkit ilçesi Akdağ köyünde de tepki var. Akdağ köyü muhtarı ve aynı zaman da Özcan Mutlu'nun akrabası olan Aslan Alkan, "Evet oyu verdiğine inanamıyorum. Bu yaptığını kabul etmiyorum"dedi.

'BÖYLE AKRABAM ARTIK YOK'
Türk asıllı Alman Bakan Aydan Özoğuz'un memleketi Kilis'te yaşayan akrabası Osman Özoğuz, "Benim böyle bir akrabam bundan sonra yok" dedi. Özoğuz, "İlk kez bir Türk, 'da bakan oldu. Federal hükümetin ilk Türk kökenli bakanı olarak tarihe geçti. Buna çok sevinmiştik. Ancak Türkiye aleyhine 'evet'w oyu kullanması biz akrabalarını çok üzdü" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özdemir’e Tokatlılar’dan büyük öfke!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN