Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ermeni cemaatinden Erdoğan'a üzüntü mektubu

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Federal Meclisi'nin 1915 olaylarıyla ilgili tasarıyı kabul etmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a bir mektup gönderdi. Ateşyan mektubunda, alınan kararın derin bir üzüntü yarattığını belirterek, "Türkiye Ermenileri Cemaati olarak bu üzüntüye paydaş olduğumuzu, kalbi ve samimi duygularımızın bir ifadesi olarak Yüksek Makamınıza arz ediyoruz" dedi. Ermeni milletinin tarih sayfalarındaki acısının uluslararası siyaset platformunda Türkiye'yi ve Türk milletini suçlamak ve cezalandırmak için bir araç olarak algılandığını belirten Ateşyan, Ermeni milletinin emperyalist güçler tarafından nasıl kullanıldığına dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 7.6.2016 17:42
Ermeni cemaatinden Erdoğan'a üzüntü mektubu

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, önceki gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a bir mektup göndererek 'da Federal Meclis'in sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını onaylamasıyla ilgili üzüntülerini bildirdi. Ateşyan, Türkiye Ermeni Patrikliği Facebook hesabında mektubunu paylaştı.

"SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ"

Ateşyan, 'Sayın Cumhurbaşkanımız' diye başladığı mektubunda, "Birinci Dünya Savaşı'nın trajik dönemlerinde cereyan etmiş olaylar hakkında Cumhuriyeti Millet Meclisi'nin aldığı karar, Milletimiz nezdinde derin bir üzüntü yaratmıştır. Türkiye Ermenileri Cemaati olarak bu üzüntüye paydaş olduğumuzu, kalbi ve samimi duygularımızın bir ifadesi olarak Yüksek Makamınıza arz ediyoruz" dedi.

ALMANYA SKANDAL '1915' KARARININ ARDINDAN ENDİŞELİ

KABUL EDİLEMEZ

Ateşyan, 'da Federal Meclis'in hakkı olmadığı bir konuda fikir beyan ederek bunu yasallaştırdığını belirterek, Meclis'in kendisini yargıç mevkiinde görmesi kadar hatalı bir davranışta bulunmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Ateşyan, şöyle devam etti:
"Alman İmparatorluğu'nun bu trajik olaylardaki menfi rolünün iki satırla geçiştirilmesi, Osmanlı Türkiyesi'nin suçlanmasından da öte, tamamen suçlu ilan edilmesi etik açıdan tartışılacak bir olgudur. Ayrıca yasallaşan tasarının Alman kamuoyunun hissiyatına ne derece tercüman olduğu gerçekten tartışmalıdır. Birçok vesilelerle ifade ettiğimiz gibi, Ermeni milleti nezdinde bir travma yaratmış bu acının uluslararası siyaset arenasında kullanılması gerçekten bir hüzün ve bir acı kaynağıdır. Kabul edilen bu yasa ve bununla aynı niteliği haiz yasalar bizleri derinden yaralamaktadır. Ermeni milletinin tarih sayfalarındaki bu acısı, ne yazık ki uluslararası siyaset platformunda Türkiye'yi ve Türk Milleti'ni suçlamak ve cezalandırmak için bir araç olarak algılanmakta ve bu sakil anlayış nedeniyle Türkiye Ermeni toplumunun üst ve alt kimliklerinin yara almasına neden olmaktadır. Bu ve bu gibi yasaları coşkulu alkışlarla kutlayanların araladıkları pencereden, bir gerçek yaşam manzarasının varlığını gözlemliyoruz. Duymak ve dinlemek için kulakları olanlar, bu manzaradan yansıyan Ermeni Milletinin emperyalist güçler tarafından nasıl kullanıldığı gerçeğinin yankılarını duyabilirler"

ERDOĞAN: ALMANYA'NIN ERMENİ KARARINDA ÜST AKLIN PARMAĞI VAR

TARİH SİYASİLEŞTİRİLMEMELİ

Türk ve Ermeni halklarının aynı coğrafyayı paylaşmak durumunda olduğunu belirten Ateşyan, "Bu iki kadim ve komşu halk nefret ve düşmanlık söylemleriyle birbirinden uzaklaştırılmamalı, tarihin siyasileştirilmesi yerine dostluk ve barış hedefiyle çalışılmalıdır. Ortak tarihi ve benzer gelenekleri olan iki komşu halk, bir gün dostluk atmosferini birlikte soluyacaklardır. Yeter ki, bunun gerçekleşmesi imkânsız görülmesin ve yararı olmayan tohumlar ekilmesin. Bir gün gelecek bu iki halk birlikte tarlalarındaki zehirli otları temizleyecek ve arınmış tarlalara buğday ekecekler. Bununla da yetinmeyecekler. Bu tarlaların buğdaylarından hazırlanmış ekmeği bir sevgi ve dostluk nişanesi olarak tuza banıp paylaşacaklardır" dedi.

ALMANYA MECLİSİ 1915 'SÖZDE ERMENİ TASARISINI' KABUL ETTİ

DUA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Patriklik makamı olarak Türkiye ve Ermenistan'ın dostluğu ve iyi komşuluk ilişkileri içersinde olmaları için dua etmeye devam edeceklerini vurgulayan Ateşyan, "Bu duruşumuz bizler için inancımızın bir gereği olduğu kadar, vatandaşlık duygularımızın da ifadesidir. Aynı zamanda biliyoruz ki bazıları bu duruşumuza olumlu gözle bakmayacak. Allah her iki ülkenin vatandaşlarının yüreklerinde işlesin. Allah, iyiyi ve güzeli inşa etmeye azmetmiş kullarına yardım etsin. Bu vesileyle duyduğumuz teessürü bir kez daha dile getiriyor, Zat-ı Alilerinize sağlık, başarı ve mutluluk ihsan etmesini Allah'tan diliyoruz. Ayrıca, yurdumuz insanına yararlı hizmetlerde bulunan Devlet Ricalini çalışmalarında başarılı kılmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyoruz. En derin saygılarımızla" diye mektubunu sonlandırdı.

TEK RET OYU VEREN ALMAN VEKİL KONUŞTU

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ermeni cemaatinden Erdoğan'a üzüntü mektubu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN