Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adil Gür'den muhalefete kötü haber!

1 Kasım seçimlerini doğru tahmin eden araştırmacı Adil Gür, bugün seçim olsa muhalefet partilerinin sandıktan nasıl çıkacakları ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Giriş Tarihi: 16.6.2016 09:27 Güncelleme Tarihi: 16.6.2016 10:50

1 Kasım seçimlerinde yaptığı doğru tahminlerle tanınan Adil Gür'den muhalefet partilerine kötü haber. Konuyla ilgili yaptıkları araştırmalar açıklayan Gür, 'deki bir lider değişikliği AKP'den çok 'ye zarar verir. Çünkü ülkede birtakım problemler var ama seçmenin AKP ile arasında güçlü bağları hâlâ devam ediyor" diyor. İşte Gür'ün muhalefet partilerinin şu an ki oy potansiyelleri ile ilgili çarpıcı tahminler...

- Şunu net olarak söylemek mümkün. Hiçbir muhalefet partisi şu an 1 Kasım'ın üstünde değil, altında. Parti ayrımı yapmadan söylüyorum, bugün seçim olsa hiçbir muhalefet partisi 1 Kasım'da aldığı oyu alamaz. Çünkü 'hükümet başarılı mı' diye soruyorsunuz, yüzde 45-50 civarında 'başarılı' diyen var. 'Muhalefet başarılı mı' diyorsunuz, başarılı bulanların oranı yüzde 11-12' yi geçmiyor. Oysaki yüzde 50 oy almış bir muhalefet söz konusu. Yani orada daha mutsuz bir kitle var.

- Elbette ki ortada bir seçim yok seçim sandığı yok. Bu nedenle şu partinin oyu budur demek mümkün değil, seçim günündeki konjonktüre bakmak lazım ama bu pazar günü bir seçim olmuş olsaydı, ben hiçbir muhalefet partisinin 1 Kasım'da aldığı oyu alamayacağını araştırmalarımda görüyorum...

ADİL GÜR: SİSTEM TIKANDI, TÜRK TİPİ BAŞKANLIK ŞART

MHP'DE ARİTMETİK OYUNLARI

- MHP'li muhaliflere göre, 19 Haziran'daki olağanüstü kurultay hukukun emrettiği, vicdanın da gereği olan bir süreç. Yapılmadığı takdirde çağrı heyeti başta olmak üzere herkes suç işlemiş olur. Ayrıca MHP'nin seçimli bir kurultay yapabilmesi için öncelikle tüzük değişikliği öngören bu virajı dönmesi şart. Dolayısıyla da bu kurultay yapılmak zorunda...

- MHP lideri Bahçeli ise 19 Haziran'da yapılacak kurultayın "korsan" olduğunu savunarak yapılmasına izin vermeyeceklerini söylüyor. Yapılsa da kanunsuz ve hukuksuz olacağını belirterek kurultay tarihi olarak kendi açıkladığı 10 Temmuz'u işaret ediyor. Bunun için de delegasyona baskı yapıp, 19 Haziran'da mümkün olduğu kadar fire verilmesini amaçlıyor.

- Özetle, muhalifler delegeye gelin, genel merkez gitmeyin diyor. Yani partide delege açısından tam bir ikircikli durum söz konusu. Bir başka ikircikli durum ise kurultay için delege yeter sayısı konusunda. Zira orada da muhalefet salt, genel merkez ise üçte iki çoğunluk şart iddiasında. Aslında tüm bunlara MHP'de aritmetik oyunları da denilebilir. Çünkü olağanüstü kurultayın yapılıp yapılamaması kadar, yapılırsa kaç delegenin katılımıyla gerçekleşeceği de çok önemli. Özellikle de Bahçeli açısından. Niyesini bir zamanlar Bahçeli'nin en yakınındaki bir isim şöyle anlatıyor:

CHP'DE PARTİ İÇİ MUHALEFET HAREKETE GEÇTİ

- "Zaten 543 delege imza vermişti, sonra adayların yurt gezilerinde imza vermeyip çok sayıda destek veren belediye başkanı, meclis üyesi gibi çeşitli isimlerin de dahil olmasıyla zaten salt çoğunluk eşiğinin aşıldığı görülüyor. Bu durumda da Bahçeli'nin iki hesabı var. Nisap miktarını oluşturan 606 delege rakamına ulaşılmasını engellemek. Ona ulaşılırsa da ikinci aşaması olan 650 rakamını geçirtmemek.

- Çünkü böyle bir durumda Bahçeli 'bizim de o kadar oyumuz var' diyerek çevresini kandırmaya devam edebilir. 700 civarında bir oyla tüzük geçerse de Bahçeli'nin umudu sıfırlanır."

Özetle, bu kurultayda genel başkan seçimi yok ama Bahçeli açısından güven oylaması var...

(Milliyet)

BAHÇELİ: PARALELE KÖLELİK YAPTILAR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adil Gür'den muhalefete kötü haber!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN