Türkiye'nin en iyi haber sitesi

birlerine ‘disiplin’ şartı kalktı

Danıştay milli ve manevi değer tanımadı. Öğretmenine küfür eden, arkadaşlarını döven öğrenci de birsi olabilecek

Giriş Tarihi: 27.6.2016
Okul birincilerine ‘disiplin’ şartı kalktı
Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 'disiplin cezası alan öğrencilerin birsi olamaz' şeklindeki yönetmelik maddesini durdurdu. Danıştay, milli manevi değerler tanımının olmadığı gerekçesiyle disiplin yönetmeliğini iptal ettiğini açıkladı. Böylelikle, öğretmenine hakaret eden, okul kurallarına uymayan, arkadaşlarına kötü davranan öğrenci de okul birincisi olacak. Okul birincileri üniversiteye yerleştirilirken 60 puana kadar ek puan alıyorlar. Danıştay, "Okulu, çevresi ve eşyasını kirleten, yapması gereken görevleri yapmayan, kılık-kıyafete ilişkin mevzuat hükümlerine uymayan, özürsüz devamsızlık yapan, okuldan kaçmak, kavga etmek, başkalarına fiili şiddet uygulamak, okuldan uzaklaştırılmak, kaba ve saygısız davrananların kınama cezası ile cezalandırılıp davranış puanının düşmesine neden olacaktır" diyerek, başarı puanıyla bu davranışlar arasında bir bağ kurulmasının doğru olmadına kakarar verdi.

Danıştay: Birincilik ahlakla ilgili değildir
Danıştay durdurma kararında, "Disiplin cezası alan öğrencilerin 1'inci olamaması, objektif ölçme ve değerlendirme metotlarıyla ölçülmesi hükmüne aykırıdır" denildi. Okul birinciliğinin disiplin ve ahlaktan ziyade başarıyla ilgili olduğu belirtilerek iptal kararı verdi.

Uğur Okulları'ndan isim benzerliği açıklaması
Uğur Okulları Genel Müdürü Yücel Yücel, önceki gün SABAH'ın "Tuskon Başkanı da yurtdışına kaçtı" başlıklı manşet haberiyle ilgili açıklama yaptı. Yücel, açıklamasında "26 Haziran 2016 tarihli gazetenizde paralel yapı ve tutuklamalarla ilgili haberde gözaltına alınan Uğur Koleji Başkan Vekili'nin adı geçmektedir. Uğur Okulları, Uğur Temel Liseleri, Uğur Yayınları, Uğur Kurs ve Uğur Etüt kurumları ile Uğur Koleji arasında hiçbir ilişki bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul birincilerine ‘disiplin’ şartı kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN