Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Filistinliler nefes alacak

Başbakan Yıldırım, İsraille yapılan mutabakat ile ilgili, “Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak, Gazze’nin çilesi artık sona erecek” dedi. Yapılacakları anlattı

Giriş Tarihi: 29.6.2016
Filistinliler nefes alacak
Başbakan Binali Yıldırım, İsrail ile ilgili yapılan mutabakat ile ilgili, "Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak, Gazze'nin çilesi sona erecek" dedi. Yıldırım, Rusya'ya tazminat ödeneceği iddiasına ilişkin olarak, "Hayır, öyle bir şey yok. Sadece üzüntülerimizi bildirdik, acılarını paylaştık" diye konuştu. Grup toplantısında konuşan Yıldırım şunları söyledi:

GAZZE'DEKİ ÇİLE SONA ERECEK:
Nihayet uzun ve yorucu görüşmeler sonucu varılan mutabakatla, öncülüğünde artık Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak, Gazze'deki çile sona erecek. Bu çerçevede mutabakatın ilk semeresi de bu cuma günü göndereceğimiz insani yardım gemisidir. Mersin'den hareket edecek gemiyle, 10 bin tonun üzerinde insani yardımı Gazze'ye ulaştırmış olacağız. Kaba inşaatı biten 200 yataklı -Filistin Dostluk Hastanesi'ni de süratle tamamlayarak, yaraları saracağız. TOKİ, başladığı konut projelerini süratle tamamlayacak. Evleri yıkılan kardeşlerimizin ev imkanını bir nebze olsun gidermiş olacak. Cenin bölgesinde organize sanayi kurma çalışmalarını da bu mutabakatla hızlandırmış olacağız. En temel ihtiyaç olan elektrik, su sorununu da yine bu mutabakatla birlikte çözmenin yolunu açmış bulunuyoruz. İki ülke arasında varılan bu mutabakat, Filistinli kardeşlerimizin sıkıntılarını önemli ölçüde giderecek, yaşam şartlarını iyileştirecek. Bu süreçte Filistinli liderler devamlı temas halindeydik. Gelinen bu noktadan tabiatıyla memnunuz. Kanayan bir yara durmuş, süregelen bir sorun çözüme kavuşturulmuştur. , Filistin halkının haklı davasının geçmişte olduğu gibi gelecekte de her zaman yanında olacaktır. 14 yıllık iktidarımızda bunu her vesileyle, söylemlerimizle ve eylemlerimizle ortaya koyduk

RUSYA'YLA BUZLARI ERİTTİK:
Rusya Federasyonu'yla son dönemde karşılıklı atılan adımlar da bizim normalleşme kararlılığımızın bir başka göstergesidir. Biz baştan beri hem ekonomik hem tarihi derinliği olan ilişkilerimizdeki talihsiz gerilimin bir an önce sona erdirilmesi için hep yapıcı bir tutum izledik. Her iki lider arasında bir süreden beri devam eden dolaylı temaslar, nihayet sonuç vermiş bulunuyor. Karşılıklı yazışmalar, Türkiye ve Rusya arasındaki buzların çözülmesini sağlamış gözüküyor. Böylece Rusya ile Türkiye arasında normalleşme sürecinin de başladığını söyleyebiliriz. Her ülke halkı için hayırlı uğurlu olsun. Özellikle kardeşlerimiz Kazakistan, Azerbaycan ve bölge ülkelerinin liderlerinin bu konudaki yoğun çabaları için şükranlarımızı sunuyoruz.

İNGİLTERE'NİN AB KARARI:
Son yıllarda kendi değerlerinden uzaklaşan AB, şimdi bunun bedelini ödemeye başlamıştır. AB'nin de alınan karardaki mesajı iyi okuyarak, bundan sonra kucaklayıcı vizyon ve gelecek arayışında olması hayati önem taşıyor. Biz, Türkiye olarak her zaman Birliğin güçlenerek devamından yana olduk. Güçlü bir AB'nin yolu ise daha kapsayıcı, hoşgörülü, farklılıklara tahammülü olan bir vizyondan geçiyor. İngiltere'deki referandum kampanyasında Birlikten çıkmak isteyenler de kalmak isteyenler de sık sık Türkiye üzerinden ayrımcı söylemleri ihmal etmediler. AB'deki bu sapmalar bırakın uzun vadeyi kısa vadede bile olumsuzlukları daha da derinleştirecektir. AB'yi var eden değerlerin düşmanı olan ırkçılık, İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık gibi aşırılıklara karşı mücadele çok daha duyarlı bir şekilde sürdürülebilir.

İYİ TERÖRİST KÖTÜ TERÖRİST AYRIMI KALKMALI:
Terörle mücadelede başarı için 'iyi terörist, kötü terörist' ayrımının ortadan kalkmasının mutlaka gerekli olduğuna inanıyoruz. Türkiye, teröre karşı gösterilen çifte standartlı tutumları senelerdir herkesin yüzüne açık açık söylüyor. Türkiye, demokrasi ve hukuk ilkesinden taviz vermeden, terörle mücadelesini sürdüren nadir ülkelerin başında geliyor. Kurucu liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 2001'de yakmış olduğu meşale ülkemiz üzerindeki sis bulutlarını dağıttı, karanlığı aydınlığa dönüştürdü.

MÜFTÜ VE MUHTARLARA EVLENDİRME YETKİSİ
Vatandaşlık hizmetlerinde devrim gibi düzenlemeler getirileceğini belirten Yıldırım, evlenme ve ölüm gibi nüfus olayları için artık nüfus müdürlüklerine gitmeye ihtiyaç kalmayacağını kaydetti. Yıldırım, "Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi veriyoruz. Ayrıca il ve ilçe müftüleri de resmi nikahları kıyabilecek. Hayatın her alanında hizmetlerimiz kesintisiz devam ediyor" dedi.

RUSYA'YA TAZMİNAT YOK
Yıldırım, grup toplantısından ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya'ya tazminat ödeneceği iddiasına ilişkin, "Hayır, öyle bir şey yok. Sadece üzüntülerimizi bildirdik, acılarını paylaştık. Öldürülen pilotun sorumlusu addedilen kişi hakkında da gerekli hukuki çalışmalar sürdürülüyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistinliler nefes alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN