'Cumhurbaşkanı'na hakaret' davasında karar

Birgün gazetesinin sorumlu müdürü Berkant Gültekin ile gazete yetkilisi İbrahim , bir haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alenen hakaret edildiği gerekçesiyle 11 ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, sanıkların yargılamada pişmanlığa dair iradelerini göz önüne alarak, bu cezayı 10 bin 500’er lira adli para cezasına çevirdi.

Giriş Tarihi: 2.7.2016 10:59 Güncelleme Tarihi: 2.7.2016 12:30
'Cumhurbaşkanı'na hakaret' davasında karar

Birgün gazetesinin sorumlu müdürü Berkant Gültekin ile gazete yetkilisi İbrahim , bir haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a alenen hakaret edildiği gerekçesiyle 11 ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza, sanıkların yargılamadaki pişmanlıklarına dair iradeleri göz önüne alınarak, 10 bin 500'er lira adli para cezasına çevrildi.

ALAATTİN ÇAKICI'YA CUMHURBAŞKANI'NA HAKARETTEN CEZA YAĞDI

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklar katılmazken, müdahil Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Hatice Özay temsil etti. Söz alan avukat Özay, "Şikayetimiz devam etmektedir. Müvekkilime hakaret kastı ile hareket edilmiştir. Sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz." dedi. Sanıkların avukatı Ali Deniz Ceylan ise dava konusu manşetin bir önceki yılın değerlendirilmesinden ibaret olduğunu ve basın özgürlüğü kapsamında kaldığını savundu. Suçun oluşmadığını öne süren Ceylan, müvekkillerinin beraatini istedi. Davayı karara bağlayan mahkeme, sanıkların "Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret" suçundan 11 ay 20'şer gün hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

İZİNSİZ GÖSTERİDE "CUMHURBAŞKANINA HAKARET" DAVASI

Suçun işlenme şekli, meydana gelen sonuç, hapsin süresi, sanıkların kişiliği, sosyoekonomik durumları, söz ve davranışları ile yargılamada pişmanlığa dair iradelerini göz önüne alan mahkeme, bu cezayı 10 bin 500'er lira adli para cezasına çevirdi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, müşteki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları tarafından başsavcılığa 9 Ocak 2015'te sunulan şikayet dilekçesinde, Birgün gazetesinin 31 Aralık 2014 tarihli nüshasında manşetten ve gazeteye ait internet sitesinde yayımlanan haberde, ''Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret'' suçunun işlendiğinin iddia edildiği belirtiliyordu. Soruşturma başlatıldığı ve şüphelilerin ifadelerinde suçlamaları kabul etmediği kaydedilen iddianamede, şüpheli sorumlu müdür Berkant Gültekin ve bağlı bulunduğu yetkili İbrahim 'ın, Erdoğan'ın fotoğrafının üstüne yazılan ifadeyle hakaret kastıyla hareket ettikleri aktarılıyordu. İddianamede, şüphelilerin "Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Cumhurbaşkanı'na hakaret' davasında karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN